Taş Yığınlarında Saklı Mucize

Muğla’ da geçmişi çok eskiye dayanan bu mucize ve şifa kaynağı da olan taş baskı zeytinyağları inanılmaz bir lezzete sahip.

Taş Yığınlarında Saklı Mucize
Taş Yığınlarında Saklı Mucize Beyza
Bu içerik 1671 kez okundu.

Zeytin ağacı bakımından zengin olan Muğla’ da zeytin ağaçlarının  yüzde 14 lük kısmı yer alıyor. Şifa kaynağı olan zeytin yağı aynı zamanda sofralarımızın da vazgeçilmez bir lezzetidir.

Adeta bir sağlık ve vitamin deposu olan bu zeytinyağları büyük bir özen ve emekle toplanan zeytinlerden farklı yöntemlerle zeytinyağları elde ediliyor. Kişilere verdikleri lezzetler bakımından da en çok taş baskı yapısında olanlar tercih edilme kısmında ön sırada yer alıyor.

Muğla ve ilçelerinde genellikle kişilerin geçim kaynağı zeytinciliktir. Günümüzde toplanan zeytinlerden zeytinyağı yapmak için teknolojik bir sürü alet icat edilmiştir. Fakat yöre halkı geçmişten gelen kültüründen kurtulamamış ve geleneksel yöntemleri seçerek bu işi yerine getiriyor.

Yöre halkından olan Mehmet Ali K. taş baskısı ile yapılan zeytinyağı ile yeni sistem üretim olan zeytinyağını birbirinden ayıran en birinci farkın lezzet olduğunu ifade etti.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer aktardığı açıklamalarda Milas adı altında ki zeytin yağından dolayı Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldıklarını ifade etti.

Özer açıklamalarının devamında ise Türkiye’ de ki büyük beş markadan biri olduklarını ve kişinin aklına zeytinyağı denildi mi Milas’ ın geldiğini belirtti.

Milas’ın turizm açısından da zenginliğine değinen Reşit Özer, yol güzergahlarında da kaliteli ve lezzetli zeytin yağı satış ofisleri açarak isimlerini tüm ülke geneline duyurmayı hedeflediklerini belirtti. 

zeytinyağı Muğla
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu