Suudi Arabistan’dan Kudüs haberlerine sansür!

Suudi Arabistan yönetimi ülkedeki medya kuruluşlarını Trump’ın Kudüs’ü Üsrail’in başkenti olarak ilan etmesi kararı ile ilgili fazla yayın yapmamaları gerektiğini söyledi.

Suudi Arabistan’dan Kudüs haberlerine sansür!
Suudi Arabistan’dan Kudüs haberlerine sansür! Beyza
Bu içerik 854 kez okundu.

Merkezi Londra olan ve Arapça yayın yapan Katar destekli El Arabi El Cedid gazetesinde yayınlanan haberlere göre;  Amerika Birleşik Devletlerİ Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan kararı hakkında Suudi Arabistan yönetimi adım attı.

Bu adım ülkedeki medya kuruluşlarının konuyla alakalı çok fazla haber yapılmaması ve zaman ayırmamasını öngörüyor.

Riyad’ın emirleri, editörlerin yanı sıra radyo istasyonlarının ve televizyon müdürlerine iletildi. Bununla beraber Perşembe günü Suudi Arabistan ve Bahreyn’in Ürdün büyükelçilikleri de Ürdün’deki halka protesto gösterilerine katılmamaları yönünde çağrıda bulundu. Siyasiler ve halk bu çağrılara tepki gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri, 6 Aralık 2017 Çarşamba günü Beyaz Saray’da Başkan Donald Trump’ın düzenlemiş olduğu basın toplantısındaki yaptığı açıklamayla, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1980 yılında Doğu Kudüs’ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararı ile bölgesel ve uluslararası olan tüm tepkilere rağmen, Kudüs'ü İsrail'in başkent olarak tanıyan ilk ülke oldu.

İslam alemi Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararına büyük tepkiyle karşıladı aynı zamanda ‘öfke günü’ olarak ilan edildi. Bunun yanı sıra dünyanın pek çok yerinde ABD ve İsrail karşıtı protesto gösterileri yapıldı. 

Suudi Arabistan Trump ABD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu