Yılda Bir Defa Göz Muayenesi Şart

Diyabet hastalığı olan kişilerin göz muayenelerini yılda bir defa yaptırmaları gerekir.

Yılda Bir Defa Göz Muayenesi Şart
Yılda Bir Defa Göz Muayenesi Şart Beyza
Bu içerik 2112 kez okundu.

Dünyanın geneline baktığımız zaman 425 milyon, ülkemizde de 7 milyon kişi diyabet ile uğraşmaktadır. Diyabetin de sebep olup zarar verdiği en büyük organlardan birisi de kişide oluşan görme bozukluğudur. Hastalıkta uzun bir geçmişe sahip olan diyabetliler den her 3 ü diyabet yüzünden gözlerini kaybediyor. Türk Oftalmoloji Derneği’ nin yaptığı açıklamalar doğrultusunda ülkemizde bulunan 7 milyon civarında ki diyabetlilerin 2 milyondan fazla kişinin de bu riski taşıdığını belirterek, erken teşhise yönlendirmek ve dikkat çekmek amacı ile ülke genelinde “Diyabete Karşı Gözünü Aç” adlı bir uygulama başlattı. “

Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman Saatçi’ nin ifadelerinde ise her diyabet hastasının herhangi bir rahatsızlığı olmasa dahi yıl da bir kere kontrol amaçlı olarak gidip göz doktoruna muayene olması gerekmektedir” ifadelerini  aktardı.

Günümüzde baktığımız zaman Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastalarında diyabete bağlı olaraktan görme kaybı taşıdıklarını ve aktaran Prof. Dr. Saatçi;  “Diyabet hastalarının yarısından çok fazlası hastalığının farkında olmadan yaşıyor. Bundan dolayı da vücutta ki yüksek diyabet kişide büyük hasarlar bırakıyor “ifadelerinde bulundu.

Diyabet hastalığı sinsi bir hastalıktır. Çabuk ilerler ve ilerlerken etkisini hemen göstermez. Özellikle diyabet hastalığı teşhisi konulan kişinin gözlerle herhangi bir şikayeti de olmayabilir. Şikayetler genellikle görme alanında ki bozukluklar ile gözün önünden uçuşan noktaların uçması şeklindedir.

 

 

göz diyabet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu