Kudüs'ün Tapusu Osmanlı Arşivinden Çıktı

Çevre Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, ABD girişimiyle Ortadoğu'yu yeniden karıştırdığını belirtti. Geçen günlerde ABD Başkanı Donald Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmişti.

Kudüs'ün Tapusu Osmanlı Arşivinden Çıktı
Kudüs'ün Tapusu Osmanlı Arşivinden Çıktı Akay
Bu içerik 1843 kez okundu.

Çevre Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, ABD girişimiyle  Ortadoğu'yu yeniden karıştırdığını belirtti. Geçen günlerde ABD Başkanı Donald Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmişti.


Kudüs'ün bir çok yerinin tapusunun Osmanlı arşivinde bulunduğunu ve hala Osmanlı tapusu olarak göründüğünü söyleyen Tuzcuoğlu şöyle dedi. "Osmanlı'nın Kudüs tapu kayıtları her şeyi tüm açıklığı ile ortaya koyuyor. Sadece Abdülhamid'e ait mülkler bile yüzbinlerce dönüm araziye ulaşıyor. Kudüs'ün tapusu halen birçok Müslümana ve vakıflara ait gözüküyor” diye belirtti.


Çevre Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Hz. Ömer’in fethinden sonra Kudüs Müslümanların eline geçiyor. Sonra arada birçok tarihi olay yaşanıyor sonrasında ise Osmanlılar, 1517'de yani Yavuz Sultan Selim'in Mısır ve Mercidâbık seferiyle Kudüs'te Osmanlı'nın topraklarına dahil oluyor. Bu tarihten sonra Osmanlı'nın müthiş arşiv sistemi, Osmanlı'nın devlet yapısı, devlet modeli devreye giriyor ve Kudüs'te de bu sistem kuruluyor. O tarihten itibaren mülkiyetlerle ilgili her türlü hareket ve diğer idari sahalarda her türlü hareket Osmanlı’nın arşiv sistemine girmiş oluyor" 


Osmanlı'ların hakimiyet kurduğu devletlerde tapu kayıt sistemi kurduğunu ifade eden Tuzcuoğlu, "Tapu Kadastromuzun elinde Kudüs ile ilgili de 133 bin 365 özel, 37 bin 611 vakıf kaydı olmak üzere toplamda 170 bin 994 adet kayıt şu anda Tapu Kadastro Genel Müdürlüğümüzün arşiv kayıtlarında bulunuyor.


Elimizde bulunan kayıtların yerleri tarif ediliyor. Bu yerlerin hangi usulle şahsa geçtiği ve hangi şahıs üzerinde olduğu bütün detayları var. Şu anda bizim bu kayıt sistemi şu an Filistin'de mahkemelerde resmi belge olarak kullanılabiliyor. Mahkemeler de buna göre karar alıyor. İsrail Tapu kayıt sistemlerini bildiği için, Filistin'de mahkeme kayıtlarında ve resmi işlemlerde halen bu kayıtları kullandığı için, şu anda İsrail devleti yer tariflerinde mülkiyetler bulunamasın diye arazi üzerinde birtakım oynamalar yapıyor" diyerek ifadelerini bitirdi.

Kudüs Filistin İsrail
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu