Katar, Fransa'dan 12 adet savaş uçağı alacak

Katar, ABD ile yaptığı milyar dolarlık anlaşmanın ardından, şimdi de Fransa'dan 12 adet savaş uçağı almaya hazırlanıyor.

Katar, Fransa'dan 12 adet savaş uçağı alacak
Katar, Fransa'dan 12 adet savaş uçağı alacak Kerem Çelik
Bu içerik 511 kez okundu.

Körfez krizinde diğer Arap ülkelerinin cephe aldığı Katar, savunma sanayini güçlendirmeye devam ediyor. Fransa ile Katar hükümetleri arasında 12 adet savaş uçağı satışına yönelik anlaşmanın imzalandığı belirtiliyor. Anlaşmaya göre; Katar'ın aynı model uçaktan 36 adet daha alma opsiyonu var. 

Petrolden elde ettiği kazancın büyük bir bölümünü savunma sanayisine yatıran Katar'ın, bu anlaşmanın yanı sıra Fransız Nexter şirketinden 490 adet zırhlı araç ve Airbus firmasından 50 adet A321NEO tipi yolcu uçağı satın alacağı, ayrıca istediği zaman yolcu uçağından 30 adet daha alabilmesi konusunda opsiyonu bulunduğu kaydedildi. Fransa ile Katar arasında yapılacak ticaretin toplam bedelinin 12 milyar Euro olduğu açıklandı. 

Anlaşmalara göre, Katar'ın başkenti Doha’daki metro sisteminin yapılması ve yürütülmesini de Fransız RATP ve SNCF şirketleri üstlendi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Katar ile yaptıkları anlaşmaların 12 milyar Euro gibi çılgın bir rakama ulaştığını belirtti.

5 Haziran 2017'de Suudi Arabistan'ın önderliğinde birleşen Arap ülkelerinin ‘terörizme destek’ verdiği gerekçesiyle ambargo uygulayarak dışladığı Katar, Körfez Krizi'nin patlak vermesinin üzerinden yalnızca 10 gün geçmişken ABD ile yeni savaş uçakları ticareti konusunda el sıkışmıştı. ABD'li medya kuruluşları, ülkelerine anlaşmalar karşılığında 12 milyar dolar tutarında ödeme yapacak Katar'ın 72 adet F-15 savaş uçağı bünyesine dahil edeceğini duyurmuştu.

Beyaz Saray lideri Donald Trump, 12 milyar dolarlık anlaşma yaptığı Katar'ı tecrit hamlesinde düğmeye kendisinin bastığını kabul etmiş ve Doha yönetiminin 'terörizmin sponsoru' olduğunu iddia etmişti.

katar doha fransa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu