Temiz Hava Girmeyen Ev Kanser Yapıyor

Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre temiz hava girmesi için havalandırılmayan evlerde kansere yakalanma riski daha yüksek.

Temiz Hava Girmeyen Ev Kanser Yapıyor
Temiz Hava Girmeyen Ev Kanser Yapıyor Beyza
Bu içerik 772 kez okundu.

Düzenli ve sürekli olarak havalandırılmayan evlerde radon gazının ortaya çıktığını belirten uzmanlar, özellikle akciğer kanserinin yüzde 15’ inin bu oluşan radon gazından kaynaklı olduğu ortaya çıktı.

“Özellikle kış mevsimi geldiği zaman evlerin düzenli ve sık bir şekilde havalandırılmasının üzerinde duran uzmanlar, en çokta bodrum ve giriş katlarda bulunan evlerde radon gazı ciddi mana da artış gösterebileceğini ifade etti. Sadece kansere karşı  diğer   birçok hastalığa karşı da evlerin havalandırılmaması sebep olabilir” açıklamalarını aktardı.

Kışın hava kirliliğine dikkat etmenin daha çok önem taşıdığına değinen uzmanlarımız; Özellikle kronik olarak akciğer hastalıklarına yakalananların kirli havada bulunmaması gerekiyor. KOAH, astım hastaları ve zatüre rahatsızlığı bulunanlar mutlaka aşılarını zamanında ve dozunda yaptırmaları gerekiyor. Evden dışarı çıkarken de özellikle boyun kısımlarını koruyacak kalın kıyafetleri tercih etmeleri gerektiğini vurguladı.

Ayrıca hepimizin çok sıklıkla yaptığı diğer yanlışta evlerin içine asılan çamaşırlar. Her ne kadar çamaşırlar yıkanık ve temiz olsa da deterjan kalıntıları üzerinde kalabilir. Kalan bu deterjan kalıntıları da buharlaşıp havaya karışabilir. Bu da insanlar için son derece rahatsız edici ve zararlı bir durumdur.

Evlerde yanan doğalgazdan dolayı ısı kaybı yaşanmaması için havalandırma işlemi genellikle yapılmaz.

Oluşan radon gazının evin içerisinden çıkmak için havalandırılması gerektiğini unutmamak gerekir. Kısa süreli  ve sık sık havalandırma işlemini gerçekleştirdiğiniz de çok daha sağlıklı bir ortam oluşturursunuz.

 

 

 

doğalgaz kanser radon gazı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor