Samandan zehirlenen 200 koyun telef oldu

Bitlis'te küçükbaş hayvan yetiştirerek geçimini sağlayan bir ailenin 200 koyunu yedikleri samandan zehirlendikleri için telef oldu.

Samandan zehirlenen 200 koyun telef oldu
Samandan zehirlenen 200 koyun telef oldu Kerem Çelik
Bu içerik 466 kez okundu.

Edinilen bilgilere göre, Bitlis'in Yolalan Beldesi'nin Üçkardeş Mahallesi’nde geçimini hayvancılıkla sağlayan Cerail Telli’nin 200 koyunu yedikleri samandan zehirlenerek öldü. Üçkardeş Mahallesi’nde bulunan evinin hemen yanındaki ahırda besledikleği 230 koyundan, 200'ünü zehirlenme sonucu kaybeden Telli, olayın öncesindeki günün akşamında hayvanlarını yemlediklerini, sabah ahıra girdiğinide hayvanların yerde can çekiştiğini gördüğünü söyledi. Korkunç manzara karşısında önce yapacağını bilemediğini, ardından kentte bulunan bir veteriner hekime durumu aktardıklarını belirtti. Kısa sürede veteriner hekimin adresine geldiğini kaydeden Telli, hayvanlarının akşam verdiği samanda bulunan zirai ilaçlar ya da farklı bir zehirden dolayı telef olduğu bilgisine ulaştıklarını aktardı.

200 koyunun gözünün önünde öldüğünü, yaşadığı talihsizliğin kendisine ortalama 150 bin TL bir maddi zarar verdiği kaydeden Cerail Telli, zararıyla ilgili yetkililerden yardım talep etti. Zehirlenerek ölen koyunlarının hemen hemen hepsine yakınının yavru yaşıdığını aktaran Telli yaşananları şu ifadelerle anlattı:

"Ne olduğunu anlayamadık, gece saman verdiğimiz koyunlarımız sabah telef oldu. Veteriner bize koyunların saman içindeki bir zehirden kaynaklandığını söyledi. Şu anda ahırda bulunan 230 koyunumuzdan 200’ü telef oldu, geriye kalan 30’u ise telef olmaya devam ediyor. İlgili yerlere başvurduk, gerekli incelemeler yapıldı, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bu olay nedeniyle yaklaşık 150 bin liralık bir mağduriyetimiz söz konusu. Bizler köyde ancak hayvancılıkla geçimimizi sağlayabiliyoruz, ama artık hayvanlarda yok. Ne yapacağımızı bilmiyoruz, mağdur durumdayız, uzanacak bir yardım eli bekliyoruz."

bitlis saman koyun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu