Irak hükümeti, Kudüs kararı nedeniyle ABD'ye diplomatik nota

Irak Merkezi Yönetiminin, kutsal kent Kudüs'ü İsrail'in başkenti tanıdığını açıklayan ABD yönetimine nota verdiği belirtildi.

Irak hükümeti, Kudüs kararı nedeniyle ABD'ye diplomatik nota
Irak hükümeti, Kudüs kararı nedeniyle ABD'ye diplomatik nota Kerem Çelik
Bu içerik 471 kez okundu.

Türkiye, Filistin, Müslüman topluluğu ve bir çok dünya ülkesinin karşı çıkmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Ortadoğu'da yeni bir gerilimin fitilini ateşleyecek olan, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarıyla ilgili açıklamayı dün yapmıştı. Emlak kralı Trump'ın bu açıklaması, bir çok ülke tarafından tepki toplarken, ilk karşı hamleyi Irak'ın yaptığı ortaya çıktı. Irak Hükümeti'nin, ABD'ye Kudüs kararından dolayı nota verdiği aktarıldı.

IRAK HÜKÜMETİ, ABD'Lİ DİPLOMAT SİLLİMAN'A NOTA VERDİ

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Mahcub, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Donald Trump'ın kutsal kent Kudüs kararından dolayı Bağdat Büyükelçisi Douglas Silliman'ı bakanlığa çağırdıklarını ve ABD'li diplomata nota verdiklerini kaydetti.

BM KARARINI HİÇE SAYARAK KUDÜS'Ü İSRAİL'İN BAŞKENTİ İLAN ETTİ

Beyaz Saray yönetiminin başındaki isim olan Donald Trump, dün akşam kameraların karşısına geçerek, BM Güvenlik Konseyi'nin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini tanımadığı 478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi." demişti.

TEL AVİV'DEKİ BÜYÜKELÇİLİĞİN TAŞINMASI İÇİN TALİMATI VERMİŞ

Trump, ayrıca Tel Aviv'de bulunan ABD büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması yönünde talimatı Dışişleri Bakanlığı'na verdiğini belirtmişti.

ırak abd kudüs
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu