90 metre yükselen kule lale figürünün siluetini ortaya çıkardı

İstanbul 3. Havalimanı’nın içerisinde bulunan ve inşasına devam edilen 'Hava Trafik Kontrol Kulesi' havadan resmedildi. Görüntülerde 90 metreye ulaşması dikkat çeken kulenin lale figürünün siluetini ortaya koyması dikkat çekti.

90 metre yükselen kule lale figürünün siluetini ortaya çıkardı
90 metre yükselen kule lale figürünün siluetini ortaya çıkardı Kerem Çelik
Bu içerik 143 kez okundu.

Yapım çalışmaları son hız devam eden ve bittiğinde milyonlarca yolcuyu ağırlayacak olan İstanbul 3. Havalimanı'nın içerisinde bulunacak olan 'Hava Trafik Kontrol Kulesi' 90 metre yüksekliğe ulaşmışken havadan görüntülendi. Bittiğinde dünyanın en büyüğü olacak olan kulenin lale figüründe olacağı resmedildi.

Kaydedilen görüntülerde, yüzde 70 oranında tamamlanan kulede lale figürünün ortaya çıkması dikkat çekiyor. Ağır iş makinalarının yardımı ile kulenin inşaasını sürdüren işçiler kulenin büyük bir bölümünü tamamlamak üzere. Çatısında sona gelinen Hava Trafik Kontrol Kulesi'nin en üst katında bulunan bazı pencerelerinde takıldığı görüntülere yansıdı. 3,5- 4 Kilometre uzunluğunda olan pistlerin son halide havadan resmedilen başka bir çalışma oldu. İnşaa çalışmalarında aktif rol oynayan araçların pistleri az kullanmaları için ayrılan güzergah havadan çekilen görüntülerde gözler önüne seriliyor.

12 kattan oluşan Trafik Kontrol Kulesi Teknik Binası, Chicago Athenaeum: Mimarlık ve Dizayn Müzesi ve Mimari Sanat Tasarımı ve Kentsel Araştırmalar Avrupa Merkezi tarafından verilen 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülü'nü layık görülmüştü.

2 kontrol katı bulunacak kulenin en üst katında hava trafik kontrolörleri, alt katında ise yer trafik kontrolörleri mesai harcayacak. Kontrol katlarında 360 derece görüş olanağı sağlayan cam cephe sistemi kullanılacak. 

istanbul haberleri İstanbul 3. Havalimanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Walt Disney’den Fox hamlesi geliyor
Walt Disney’den Fox hamlesi geliyor
Sıvı tüketimi ile vücudunuzu kontrol altına alın
Sıvı tüketimi ile vücudunuzu kontrol altına alın