Ordulu çifti Fındığı söküp çilek yetiştirmeye başladı

Ordu'da tüm fındık ağaçlarını keserek sera içerinde çilek yetiştirmeye başlayan bir çifti, aldığı karardan dolayı son derece mutlu olduğunu belirtti.

Ordulu çifti Fındığı söküp çilek yetiştirmeye başladı
Ordulu çifti Fındığı söküp çilek yetiştirmeye başladı Kerem Çelik
Bu içerik 771 kez okundu.

Ordu’ya bağlı Fatsa ilçesinde uzun yıllar fındık üretimi yaparak geçimini sağlamaya çalışan bir çifti, fındığın yeteri kadar kar bırakmaması nedeniyle tüm ağaçlarını keserek, sera içerinde çilek yetiştirmeye başladı.

Fatsa ilçelerinin Salihli ve Bolaman Mahallelerinde özel olarak hazırladığı seralarda çilek yetiştirmeye başlayan çifti İsa Falay, "Çilek bu yörenin toprağını çok seviyor. İlk olarak tek seramızda üretime başladık. Sonrasında yetişme seviyesi bizleri umutlandırınca birkaç seraya çileği diktik. Sahil kesimine yakın seramızda yaz ayında özellikle aynı yerden 8 kez hasat aldım. Yeni dikilmesi sebebiyle verim biraz düşük oluyor. Önümüzdeki yıllarda hasat sayısı daha da fazla olacaktır. Şimdi yeni döneme 3 seramızda da fideler dikerek hasadımızı bekliyoruz. Nisan ayının ilk haftasında ürün almayı hedefliyoruz. Pazar konusunda bir sıkıntımız yok. Elimizde çilek kalmıyor" ifadelerini kullandı.

Yeni atılımı için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden destek talep ettiğini aktaran İsa Falay, Salihli Mahallesi'nde özel olarak hazırladığı serasında açık şekilde çilek yetiştirdiğini belirterek, Müdürlüğün kendilerine naylon yardımı yapmaları konusunda isteklerinin bulunduğunu söyledi. Falay ayrıca, sektörün gelişmesi için bu tür desteklerin önemli olduğunu vurguladı.

Fatsa ilçesinde süs bitkileri yetiştirmek büyük bir mücadele içerisine girdiklerini belirten Falay, özel seralarına rağmen kesme çiçekçiliği Fatsa'da geliştiremediklerini belirterek, kış mevsiminin ilçede çok ağır geçtiğini aktardı. Özel olarak hazırladıkları seraların kış mevsiminin şartlarına dayanamadığını ve kar yağışları nedeniyle yıkılarak zarar gördüğünü belirten Falay, süs bitkilerini eldeki imkanlar doğrultusunda çok büyütemediklerini ancak, küçülterek üretime devam ettiklerini söyledi. Mevcut seralarının birinde kesme çiçek yetiştirmeye devam ettiklerini belirten Falay, 11 aylık dönemde 3 kez ürün aldıklarını, kış mevsiminin ağır geçmesi nedeniyle, seralarda çiçek yetiştirmelerinin çok güç olduğunu sözlerine ekledi.

ordu fatsa sera
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu