1 Ocak'tan itibaren her mesleğe ayrı bir kod verilecek

İşverenlerin, çalışanlarının SGK primlerini daha düşün bantlarda yatırmasının önüne geçmek için kolları sıvayan hükümet, 1 Ocak'tan itibaren her mesleğe ayrı bir kod vererek, işyerlerinin gerçek maaşı gizlemesini sonlandıracak.

1 Ocak'tan itibaren her mesleğe ayrı bir kod verilecek
1 Ocak'tan itibaren her mesleğe ayrı bir kod verilecek Kerem Çelik
Bu içerik 522 kez okundu.

Meslek kodlarını yanlış beyan eden işverenler 1 Ocak 2018 itibarıyla para cezası ile karşı karşıya kalacak. Muhtasar ve prim hizmet bildiriminde, sigortalı çalışanların kurumda verdikleri hizmete uygun meslek adı ve kodunu, yanlış bildiren iş yerleri için, her çalışan başına, asgari ücretin 10/1'i tutarında idari para cezası kesilecek. Gerçeğe aykırı maaş beyanında bulunanlar için, evrakta sahtecilikten hapis cezası da uygulanacak.

İŞVEREN MESLEK KODUNU MANUEL OLARAK EKLEYECEK

İdari para ve hapis cezası ile karşı karşıya kalmamak adına sigortalı işçi çalıştıran işverenlerin bazı işlemleri eksiksiz olarak yerine getirmesi gerekiyor. O işlemler ise kısaca şöyle:

Sigortalı çalışanının meslek kodu bilgisini bilgiyar ekranından kendi eliyle seçecek olan işverenler, Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Sigortalı Bilgileri Giriş sayfasında bulunan veri giriş bölümlerinin en sağında yer alan "Meslek Kodu" alanını kullanacak. Her meslek grubu için ayrı olan ve 6 haneden oluşan kod bu alana girilecek. Meslek kodlarını ezbere olarak bilmeyen işverenler, öğrenmek için giriş kutusu yanındaki yeşil büyüteç resminden faydalanabilecek.

İşverenler tarafından gerçek maaşları gizlenerek en alt limit olan asgari ücret olarak gösterilen çalışanların, emeklilik hakkı elde etmeleri durumunda, aldığı maaşa oranla emeklilik ikramiyesi ve maaşı düşük oluyor. Yalnızca bu da değil, asgari ücret gösterilen işçi, işine son verildiğinde en düşün düşük tazminat hakkı elde ediyor. Dahası da var; işsizlik maaşı, iş görmezlik ödeneği, rapor parası gibi hesaplamalar yine en alt basamak olan asgari seviyeden yapılıyor. Çalışanların kaybettiği gibi, devlette bu yanlış beyanlardan prim ve vergi kaybediyor.

İdari para hapis cezası Aylık Prim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu