BMGK’ nın Gündeminde Kudüs

ABD Başkanı’ nın Kudüs ile ilgili yaptığı açıklamalardan sonra BMGK toplanacağını bildirdi.

BMGK’ nın Gündeminde Kudüs
BMGK’ nın Gündeminde Kudüs Beyza
Bu içerik 440 kez okundu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ nin (BMGK) yarın toplanıp masaya yatıracağı konu Donald Trump’ un Kudüs’ü” İsrail’in Başkenti” olarak tanıyacağı yönünde kararını bildirdi.

ABD medyasına açıklamalarda bulunan Birleşmiş Milletler (BM) diplomatların vermiş oldukları bilgiler neticesinde, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 8 üyesinin talepleri üzerine söz konusu yapılacak olan toplantı Cuma günü yapılacak.

Görüşme talebini isteyen ülkeler, Fransa, Bolivya, Mısır, İtalya, Senegal, İsveç, İngiltere ve Uruguay’ dan talep edildi.

Diğer yandan da ABD’ nin Birleşmiş Milletler daimi üyesi Nikki Haley ise yapmış olduğu açıklamada Trump’ ın Kudüs ile ilgili söylemiş olduklarına destek verdi. Açıklamalarının devamında ise “Bugün Başkan Trump, geç kalınmış bir karar için önemli bir adım ortaya attı”. İfadelerini aktardı.

Donald Trump, BMGK’ nın 1980 yılında İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgal ederek Başkent ilan etmesini geçersiz saymasına rağmen “Kudüs’ ü artık İsrail’in Başkenti olarak kabul etmenin zamanı geldi” açıklamalarını aktardı.

5 Haziran 1967’ de Doğu Kudus’ü işgal eden İsrail, 1980 yılında tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını birleştirerek “birleşik başkenti” ilan etmişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de bu kabul edilen kararla İsrail’in başkenti ilanını geçersiz saymıştı.

 Amerika Birleşik Devletleri de Donald Trump’un açıklamaları ile birlikte Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul edip tanıyan ilk ülke oldu. Kamuoyunda ciddi anlamda yankı uyandıran bu açıklamalar ile birlikte uluslararası toplumun tepkisini de ciddi anlamda topladı. 

ABD Kudüs BMGK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu