PKK'nın yasa dışı iletişim merkezi çökertildi

Şırnak'ın Silopi ilçesinde 4 aydır teknik ve fiziki takip yürüten Jandarma ekipleri, bugün bir adrese düzenledikleri operasyonda PKK'nın yasa dışı iletişim merkezini çökertti.

PKK'nın yasa dışı iletişim merkezi çökertildi
PKK'nın yasa dışı iletişim merkezi çökertildi Kerem Çelik
Bu içerik 382 kez okundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ekiplerinde yurt genelinde bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik icra edilen operasyonlar hız kesmeksizin devam ediyor. Operasyonlar kapsamında, yurt içinde kanlı eylem hazırlığı içerisinde olan teröristler tek tek etkisiz hale getirilirken, bugün Jandarma ekipleri, Silopi ilçesinde örgüt militanlarının Kuzey Irak ile yasa dışı iletişim ağını oluşturan sistemi ortaya çıkartarttı.

Edinilen bilgiye göre, Şırnak İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı birlikler, 4 aydır yürüttükleri teknik ve fiziki takip neticesinde Silopi ilçesi Cumhuriyet Mahallesi'ndeki bir iş yerine operasyon icra etti.

Siyah camla kaplanan dışarıdan içerisinin görünmesinin imkansız olduğu ve kapısında bir gözcünün durduğu iş yerine düzenlenen operasyonda, Kuzey Irak'taki Korek hattı üzerinden yasa dışı iletişim sağlayan sistem ile 20 bin cep telefonu hattı, 8 sim kart yuvasna sahip 8 sinyal güçlendirici modem, 8 akü ve çok sayıda iletişim kablosuyla karşılaşıldı.

Terör örgütü militanlarının yasa dışı iletişim ağını oluşturan sistemin aktif olarak çalışmadı gözden kaçmazken, operasyon kapsamında 2 kişi gözaltına alındı. İş yerinde el konulan cihazların hepsi incelemeleri yapılması için Ankara'ya gönderildi.

Jandarma birlikleri, Kuzey Irak kentleri ile düşük maliyetlerde iletişim sağlamak için oluşturulan sistemin, Kandil'de faaliyet gösteren PKK militanlarının, yurt içindeki yandaşlarıyla bağlantı sağlamak amacıyla da kullandığı şüphesi üzerinde duruyor. Jandarma komutanlığı, PKK'nın yasa dışı iletişim sistemini kullanarak yurt içindeki akrabalarıyla görüştüğünü ve bölgedeki bazı iş adamlarını tehdit ettiği ihtimalleri de gözönünde bulunduruyor.

Silopi'de bugün icra edilen operasyon sonucunda ele geçirilen yasa dışı iletişim sistemi Türkiye'de bir ilk olma özelliğini taşıyor. PKK militanlarının bu merkezi iletişim aracı için kullandığını söyleyen güvenlik kaynakları, böylesi bir sistem ile ilk defa karşılaşıldığını aktardı. 

pkk şırnak silopi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu