İbrahim Kalın'dan flaş Kudüs açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Başkanı Trump'ın kutsal kent Kudüs'ü, İsrail'in başkenti olarak tanımaya hazırlanmasıyla ilgili olarak, "Kudüs, bizim onurumuz, ortak davamız, kırmızı çizgimizdir" dedi.

İbrahim Kalın'dan flaş Kudüs açıklaması
İbrahim Kalın'dan flaş Kudüs açıklaması Kerem Çelik
Bu içerik 696 kez okundu.

Ankara Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir basın toplantısı düzenleyen İbrahim Kalın, gündemin sıcak konusu Kudüs'ün İsrail'in başkenti ilan edilme ihtimali hakkında önemli demeçler verdi. Dünya kamuoyunda yüksek sesle konuşulmaya başlanan iddialarla ilgili olarak Kalın, ABD lideri Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması yolunda bir hazırlığının olduğuna dair haberlerin birkaç gündür gündemlerini meşgul ettiğini söyledi.

Ankara yönetiminin de, Beyaz Saray yetkilileriyle yaptığı temaslar sonucunda Donald Trump'ın, iddiaları doğrulayacak yönde bir açıklama yapacağı bilgisine ulaştıklarını kaydeden Kalın, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağına dair haberleri edindiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili olarak Arap dünyasında birçok liderle görüşmeler gerçekleştirdiğini aktaran İbrahim Kalın, Erdoğan'ın bu sabah Malezya, Tunus, İran, Katar, Suudi Arabistan, Pakistan, Endenozya devlet ve hükümet başkanlarıyla telefon görüşmeleri yaptığını aktardı. Ankara yönetiminin gün boyu bu telefon görüşmelerini ve istişareleri sürdüreceğini kaydeden Kalın, Kudüs'ün tarihi, dini ve hukuki statüsü nedeniyle İsrail'in başkenti olarak ilan edilmesinin her şeyden önce uluslararası anlaşmalara, BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı vahim bir hata olacağını belirtti.

İsrail yönetiminin aldığı bu kararı, ilhak ve işgal politikalarını tanımayacaklarını kaydeden Kalın, diğer taraftan BM'de alınan bu kararda İsrail nezdindeki diplomatik misyonların Kudüs'te bulunamayacağına dair bir madde de bulunduğu bilgisini paylaştı. Türk milletinin 400 yıl hizmet ettiği Kudüs'e karşı tarihi bir sorumluluk hissettiğini aktaran Kalın, her kesimden Türk vatandaşının, İslam dünyasının, Filistin ve Kudüs konusunda tam bir birlik içerisinde olduğunu söyledi. Kudüs'ün, Türkiye'nin onuru, ortak davası, kırmızı çizgisi olduğunu kaydeden Kalın, İslam'ın ilk kıblesinin ve üçüncü en kutsal mescidi olan Harem-i Şerif'in bulunduğu Kudüs'ün kutsiyetinin ve tarihi statüsünün korunmasının tüm Müslümanlar açısından hayati bir öneme sahip olduğunu söyledi.

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın geriye dönük aldığı kararlarda kutsal kentin statüsünde yapılacak değişimlerin gayri hukuki olduğunu belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Zaten kırılgan olan Ortadoğu barış sürecini adeta ortadan kaldıracak bu vahim hatadan Amerikan yönetiminin derhal dönmesi çağrısında bulunuyoruz. Bütün bu mülahazalar çerçevesinde Kudüs'ün statüsü ve bölge barışına ilişkin hassasiyet arz eden bu gelişmeler karşısında İslam ülkeleri arasında ortak hareket etmeye ve koordinasyon sağlamaya dönük olarak Sayın Cumhurbaşkanımız İslam İşbirliği Teşkilatını olağanüstü zirveye davet etmektedir. 13 Aralık Çarşamba günü İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Liderler Zirvesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde toplanacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Müslümanlara, Hristiyanlara, Yahudilere, din adamlarına, akademisyenlere, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve dünya kamuoyunun diğer paydaşlarına dönük olarak bir çağrıda bulunacaktır. Bununla ilgili çağrı mektubunu da bugün öğleden sonra sizlerle paylaşacağız" ifadelerini kullandı.

İbrahim Kalın kudüs israil
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu