Asgari Ücrette Düzenleme

2016 yılı biterken son dört aya ait ödemelerinde eksik çıkanların, ödemelerine ilave asgari geçim indirimi eklenecek.

Asgari Ücrette Düzenleme
Asgari Ücrette Düzenleme Beyza
Bu içerik 404 kez okundu.

Gelir vergisi tarifesindeki düzenleme ile birlikte yeni yıl bitimine son 4 ay kala zamanda hesaplanan net ücretler bin 404,6 liranın altında kalan ücretleri, tamamlamak için ilave olarak asgari geçim indirimi eklenip bin 404,6 liraya ulaştırılacak.

Resmi gazetede yayımlanan, Maliye Bakanlığı, Gelir Vergisi Genel Tebliği, 1 Eylül 2017 tarihi dikkate alınarak yürürlükte kalacaktır.

Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ki toplam ücretleri hesaplandığı zaman, Ocak ayındaki aldıkları ücret ile arasında fark çıktığı zaman çalışan kişinin asgari ücretine ilave asgari geçim indirimi eklenecektir.

Şunu da unutmamak gerekir ki gelir vergisi nedeniyle ücretlerinde bu düşüşü yaşayanlar olsa dahi, aldıkları maaş bin 406 liranın altına düşmeyen kişiler bu indirimden yararlanamayacaklar.

Bu durumla ilgili her türlü usul ve işlemlerden Maliye Bakanlığı sorumlu tutulacaktır.

Yeni yıl başından itibaren bekar ve çocuk sahibi olmayan asgari ücretli çalışanlara bin 406 lira net bir ücret belirlenmişti. Fakat daha sonra asgari ücret tutarında gerçekleşen artış ile birlikte bin 777, 50 lira brüt asgari ücret geliri olan çalışan ile, bin 889,84 lira brüt ücret gelirine sahip  olan çalışanların elde ettikleri toplam ücret gelirlerinin üzerinden ödemesi planlanan gelir vergisine ek olarak eylül ayından itibaren de vergi ödeme döneminin ikinci yarısı da baz alınarak hesaplandığından bir kısım çalışanın eline geçmiş olan net ücret bin 406,06 liranın altına düşmüştü.

Ücret tutarına eklenecek olan asgari geçim indirimi sayesinde ücret tamamlanmış olacak.

 

 

asgari ücret vergi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor