Ankara Valiliği'ndan yeni eylem yasağı açıklaması

Başkent Ankara'da HDP'nin tutuklu eş başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş için düzenlenmesi planlanan etkinlik ve eylemlere Valilik tarafından yasak getirildi.

Ankara Valiliği'ndan yeni eylem yasağı açıklaması
Ankara Valiliği'ndan yeni eylem yasağı açıklaması Kerem Çelik
Bu içerik 354 kez okundu.

Ankara Valiliği'nden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, sosyal medya üzerinden 6-7 Aralık arasında HDP'li isimler Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve İdris Baluken'in yargılandığı davanın duruşmalarına destek verme düşüncesiyle HDP Genel Merkezi önderliğinde organize edilmesi beklenen eylem ve etkinliklere katılımcı çağırıldığı yönünde bilgilere ulaşıldığı belirtilerek, "Söz konusu dava duruşmaları ile ilgili olarak Sincan Cezaevi/ Adliyesi Kampüsü ile Ankara Adliyesi önü ve çevresinde oluşturulacak topluluğun bazı terör örgütleri tarafından suistimal edilerek muhtemel hedef teşkil edeceği; terör örgütleri tarafından katılımcılar ve vatandaşlara yönelik eylem yapılabileceği; böylelikle kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği değerlendirilmektedir" ifadelerine yer verildi.

Tüm bu kriterler göz önünde bulundurulduğu için, 6-7-8 Aralık tarihlerinde ilk olarak Sincan Cezaevi/Adliyesi Kampüsü önü ve çevresi ile Ankara Adliyesi önü ve çevresi olmak üzere kent genelinde halka açık alanlarda kanunu çiğneyecek her türlü toplanma, yürüyüş, oturma eylemi, anma toplantısı ve bu gibi eylem/etkinliklerin 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi uyarında Ankara sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyet kamu esenliğinin oluşturulması için 2911 sayılı Toplantı Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. maddesi ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11. maddesinin K ve M bendi hükümleri kapsamında yasaklandığı belirtildi. Belirtilen yasakları çiğneyenler hakkında işleyecekleri suçlarla ilgili olarak kanunlarda özel bir hüküm yer almaması halinde 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ile 28. maddeleri, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/ K ve M maddeleri ile 25/b maddeleri, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C ile 66. madde hükümleri, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacağı belirtildi.

DEMİRTAŞ'I 1250 AVUKAT SAVUNACAK

Diğer taraftan, Halkların Demokrat Partisi (HDP) Genel merkezinden yapılan açıklamada, "Demirtaş’ı 1250 avukatın savunacağını ancak, Sincan’da 20 kişi kapasiteli bir duruşma salonu tahsis edildiği" bilgisi paylaşıldı.

HDP'li Milletvekili Ayşe Acar Başaran imzası taşıyan yazılı açıklamada, Demirtaş hakkında yürütülen dava ve soruşturmaların yargının siyasallaşmasının en bariz örneklerini oluşturduğu iddia edildi.

ankara hdp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu