Tiroid Hastalığının Asıl Nedeni Açıklandı

Uzmanlar tiroid hastalığının asıl sebebinin iyot eksikliği olduğunun sonucuna vardı.

Tiroid Hastalığının Asıl Nedeni Açıklandı
Tiroid Hastalığının Asıl Nedeni Açıklandı Beyza
Bu içerik 941 kez okundu.

Uzmanlar Tiroid hastalığı vücuda geldiği zaman aslında beraberinde bir çok hastalığı da getirdiğini açıkladı. Özellikle kişi de iyot eksikliği olduğu zaman tiroid bezinde ya da hormon sentezinde bir takım değişimler gözlenir.

Açıklamalara göre iyot eksikliğinin erken dönemlerde herhangi bir belirti göstermediğinin anlatan uzmanlar, eğer kişi de iyot eksikliği giderilmez ise tiroid bezi yetersizliği denilen (hipotiroid) bulguları ortaya çıkar.

İyot eksikliğinin görüldüğü yer non – toksik, guatr sebepleri arasında önemli yerler arasında yer almaktadır.

Tiroid  hormon sentezi genellikle vücutta daha aktif olan T3 bölgesine doğru kayar. TSH’ ın etkisi ile birlikte tiroid bezinin iyot yakalama ve triglobin sentezinde de bir artış gözlemlenir. Tirodi bezlerinde yaşanan tiroid hormon salınımının artması ile birlikte bez iyodu dediğimiz şey vücutta daha elektif olarak kullanılır.

Özellikle hamilelik döneminde iyot ihtiyacı çok fazla olur. Fakat erişkinlerde bu durum farklıdır. Erişkin bireylerde günlük ortalama 150 mikrogram olduğunu aktaran uzman doktor iyotun saklanabilmesi için bir takım bilgiler aktardı.

Hamilelerde ve süt veren annelerde bu ihtiyaç çok daha fazla artış gösterir. Bu artış sonucunda da yaklaşık olarak 250-300 mikrogram civarındadır. Bir gram içerisinde ki iyotlu tuzda ki iyot miktarı 70 mikrogramdır. Elde ki verileri de ele aldığımızda 2 gram tuz ile vücutta ki ihtiyaç karşılanabilir diyebiliriz.

İyotun bulunduğu ortamdan uçmaması için, iyotlu tuz kendi ambalajı içerisinde tüketilmelidir. Işık ve koku geçirmesine engel olmanız gerekir. 

Yukarda aktarılan bilgiler uzmanların bilgisi dahilinde olsa da özellikle hamilelik sürecinde olanların kullanmadan önce doktora danışmaları gerekmektedir.

tiroid sağlık iyot
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu