Yatak Çarşaflarınızı Sık Sık Değiştirmeyi İhmal Etmeyin

Uzmanlar, “Çarşafların sık değiştirilmediği zamanlarda bakteri ve mantarların yuvası haline geldiğini” bildirdi.

Yatak Çarşaflarınızı Sık Sık Değiştirmeyi İhmal Etmeyin
Yatak Çarşaflarınızı Sık Sık Değiştirmeyi İhmal Etmeyin Beyza
Bu içerik 974 kez okundu.

New York Üniversite’sinin uzmanları tarafından yapılan açıklamada çarşafların sık değiştirilmediği zamanlarda bakteri ve mantarların yuvası haline geldiğini belirttiler.

Yastık, çarşaf ve nevresimlerin kıvrımları arasında ki mikroskobik olan alanlar kişinin yaşamında hastalıklara yol açabileceğini bildirdi.

Dergilerde yer alan haberlere göre hastalıkların artmasının önüne geçilebilmesi için çarşafların kesinlikle haftada bir yıkanması gerektiğini belirten haberler kişiden çarşafa geçen ter, cilt hücreleri, mantar ve bakteriler ile birlikte vücutta çeşitli vücut sıvılarının biriktiği ifade edildi.

Genel olarak 1,5- 2 yıl arasında kullanılan tüy ve sentetikten olan yastıkların, toplam 17 türde farklı mantarların bulunduğu gözlemlendi. Yapılan bilimsel araştırma raporlarının sonuçlarına göre; kişi yatakta bir yılda ortalama 118 kilo ter atıyor. Durum böyle olunca da mantarların daha kolay ve hızlı üremesine yol açıyor.

Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre çarşafların yaklaşık olarak bir hafta içerisinde ya da bu süre geçtikten sonra ki her gün de insan sağlığına ciddi anlamda zararlar verdiğini ifade ettiler.

Bu durumu anlayabilmek adına örneklendirecek olursak, “ Sokakta kedi ya da köpek ile karşılaşıp onu elinizle sevdiğiniz zaman hemen gidip elinizi nasıl yıkama ihtiyacı duyuyorsanız”, yatak çarşaflarınız içinde aynı durumu düşünün ve bunun ciddi bir iş olduğunun farkına varın.

Kısacası çarşaflarınızı hafta da bir kez yıkayın. Ya da yedek çarşaf alarak haftada bir gün değiştirmeyi ihmal etmeyin.

 

 

sağlık mantar çarşaf
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor