Adalarda Atlar İçin Karantina Önlemi

Adalarda yapılan sonbahar taramasında 18 atta ruam hastalığı tespit edildi.

Adalarda Atlar İçin Karantina Önlemi
Adalarda Atlar İçin Karantina Önlemi Beyza
Bu içerik 392 kez okundu.

İlkbahar taramasında atlarda herhangi bir ruam hastalığına rastlanmazken, bin 176 atın kontrolden geçirildiği sonbahar taramasında ise ruam hastalığı bulunan 18 at itlaf edildi.

Hayvan Sağlık Zabıta Komisyonu 7 kasım tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda Adalar’ da görülen ruam hastalığı sebebiyle karantina uygulaması yapılmasına karar verildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ nın yapmış olduğu Hayvan Hastalıkları Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelge’sine göre Adalar’ da ikiye ayrılmış şekilde ilkbahar ve sonbahar aylarında  yapılıyor  olan ruam taramalarında karantina uygulaması henüz başlatılmamışken bir önce ki yılda ortaya çıkan itlaf edilen atların toplam sayısı 2015 yılı sonbaharında 120 ye ulaştı. 2016 ilkbaharında 125 adet olan bu sayı, karantinadan sonra 2016 yılı sonbaharında 20 adet ruam vakasına rastlanıldı.

Bu yıl yapılan taramalarda ise hiç ruam hastalığı ile karşı karşıya gelinmezken, bin 176 atın sağlık taraması yapıldığı sonbahar taramasında ise ruam hastalığına yakalanmış toplam 18 at itlaf edilmiş oldu.

Alınan karara göre ilçede 2 yıl üst üste ruam hastalığına rastlanılmayana kadar karantina uygulaması hep yürürlükte kalacak.

Sadece ruam hastalığından değil Adada bulunan 25 adet faytoncuya da atlara yapmış oldukları kötü muamele ve zayıf atın koşturulması gibi nedenlerden dolayı yasal işlemler başlatıldı. Artık rutin olan denetimlerin sık aralıklarla yapılacağı bilgisi de verildi.

Birde bunların dışında dışarıdan kaçak at getiren 41 faytoncu hakkında da yasal işlemler uygulanacak. 

adalar at ruam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi