Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs'e Sahip Çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs'ün Filistin ve tüm islam alemi için önemli olduğunu açıkladı. Bu açıklamadan sonra İsrail tepki verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs'e Sahip Çıktı
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs'e Sahip Çıktı Akay
Bu içerik 567 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs'ün Filistin ve tüm islam alemi için önemli olduğunu açıkladı. Bu açıklamadan sonra İsrail tepki verdi. İsrail, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kudüs'ün müslümanların kırmızı çizgisi olduğunu açıklamasına kızdı.


Geçen günlerde ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını açıklamasının ardından, bir çok müslüman ülkeden tepki gelmişti. Türkiye'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine karşı, İsrail Dışişleri Bakanlığından Emanuel Nahson şöyle dedi: "Erdoğan tanısın ya da tanımasın, Kudüs Yahudilerin 3 bin yıllık, İsrail'in de 70 yıllık başkentidir" diye ifade etti.


İsrail Milli Eğitim Bakanı Naftali Benett'in ifadeleri şöyledir: "Maalesef Erdoğan son yıllarda İsrail'e saldırmak için hiç bir fırsatı kaçırmadı. İsrail, Kudüs'ün İsrail devletinin başkenti olarak tanınması da dahil tüm amaçlarına devam etmeli. Her zaman eleştirecek birileri olur. Ama neticede birleşik bir Kudüs'e sahip olmak, Erdoğan'ın sevgisine sahip olmaktan daha iyi."


Diğer bir açıklama İsrail Ulaştırma ve İstihbarat Bakanlığında görevli Yisrael Katz'dan geldi. Katz, "Türkiye'nin Cumhurbaşkanından emir almayız. İsrail egemen bir ülkedir ve Kudüs onun başkentidir." diyerek açıklmada bulundu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını ifade etmesine karşı, bugün bir takım açıklamalarda bulundu. ABD'nin bu iddiasına karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle dedi: "İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak, bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Eğer böyle bir adım atılacak olursa hemen, beş on gün içerisinde İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi'ni İstanbul'da toplayacağız. Kaldı ki bu, bizim diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir."

İsrail Filistin Kudüs
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor