Asrın Projesi Kanal İstanbul'un Güzergahı Kesinleşti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "asrın projesi" olarak nitelendirdiği, Kanal İstanbul'un nereden geçeceği belirlendi. Şu ana kadar 5 alternatifi bulunan proje için, yapılan değerlendirmeler sonucunda kesin güzergah netleştirildi.

Asrın Projesi Kanal İstanbul'un Güzergahı Kesinleşti
Asrın Projesi Kanal İstanbul'un Güzergahı Kesinleşti Kerem Çelik
Bu içerik 1249 kez okundu.

Sondaj çalışmalarının bir süredir devam ettiği Kanal İstanbul'un nereden geçeceği sorusu cevabını buldu. Bir süredir devam eden incelemeler neticesinde proje için, Marmara Denizi’ni Küçükçekmece Gölü'nden ayıran kıstaktan başlayarak, Sazlıdere Baraj Havzası boyunca devam eden ve sonrasında Sazlıbosna Köyünü geçerek Dursunköy’ün doğusuna ulaşıp Baklalı Köyünü geçtikten sonra Terkos Gölü'nün batısında Karadeniz’e ulaşan ve 5 alternatiften biri olan güzergâhın en uygun olduğu yönünde karar verildi.

Henüz başlanmayan ve mühendislik çalışmaları devam eden proje için belirlenen, yaklaşık 45 kilometre uzunluğundaki Küçükçekmece Gölü - Sazlıdere Barajı - Terkos Doğusunu takip eden güzergâhın oluşturulmasına kısa sürede başlanması bekleniyor. Yaklaşık 5 yıl sürmesi planlanan güzergâhın, İstanbul'a ve Türkiye'ye 100 yıl hizmet edeceği tahmin ediliyor.

Projesi doğtultusunda başlanacak inşaa çalışmalarında liman, yat limanı, tahkimat ve dolgu alanları, ada teşkili kanalın işletilmesine yönelik acil müdahale merkezi, acil durum rıhtımları, kanal giriş ve çıkış yapıları, gemi trafik sistemleri gibi alt ve üst yapıların da olması bekleniyor.

İstanbul'un Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerinden geçecek proje için tesis edilecek olan alt ve üst yapıların tamamı 4 ilçenin sınırları içerisinde, kıyı yapılarından Karadeniz'de oluşturulması planlanan dolgu alanının ise Çatalca ve Arnavutköy ilçelerinin, Karadeniz Limanı ise Arnavutköy ve Eyüp ilçelerinin Karadeniz’e olan kıyı şeritlerinde planlanıyor.

Marmara Denizi kesiminde tesis edilmesi planlanan adalar öncelikli olarak batıdan başlayarak doğuya doğru Büyükçekmece, Beylikdüzü ve Bakırköy ilçelerinin Marmara Denizi tarafında kalan kıyılarında, Marmara Limanı ise Küçükçekmece ilçesinin hemen giriş bölümünün kanal güzergâhının başlangıç yerinde bulunuyor.

Projenin hayata geçmesiyle birlikte, inşa çalışmalarında yaklaşık 5 bin, işletme evresinde ise yardımcı tesislerle birlikte toplam bin kişiye istihdam sağlanması bekleniyor.

Kanal İstanbul Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu