Macaristan'a yarışma için giden 11 kişi iltica etti

Geçtiğimiz Kasım ayında Macaristan'da düzenlenen bir organizasyona katılmak üzere Türkiye'den ayrılan 16 kişiden 11'inin bu ülkeye iltica ettiği ortaya çıktı.

Macaristan'a yarışma için giden 11 kişi iltica etti
Macaristan'a yarışma için giden 11 kişi iltica etti Kerem Çelik
Bu içerik 513 kez okundu.

Macaristan'da düzenlenen organizasyona katılmak üzere belgelerini tamamlayarak yurttan ayrılan Ankara Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneği 16 kişiden, 11'i bu ülkeye iltica etti. Yaşları 18'den büyük olan dernek üyelerinin yeni lisans çıkararak organizasyona katıldıkları bilgisine ulaşıldı.

5-10 Kasım 2017 tarihleri arasında Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen 5.'ci halk oyunları yaza veda etkinliğine davet alan Ankara Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneği, davete katılmak üzere 16 kişilik bir ekip kurarak resmi yazı ile yasalara uygun şekilde yurt dışına çıkabilmek adına, Halk Oyunları Federasyonu'na başvuruda bulundu. Başvuruları onaylanan ekip, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'ne gri pasaport müracatında bulunarak kısa sürede pasaportlarını elde etti. Tüm belgelerini eksiksiz tamamlayan 16 kişiden oluşan ekip, organizasyonun başlayacağı gün olan 5 Kasım'ı da beklemeden 1 Kasım'da ülkeden ayrılarak Macaristan'a geçti.

Macaristan'a geçen kafilenin Temmuz ayında da Bosna Hersek'te düzenlenen benzer bir organizasyona katıldığı ve katılan kişilerin hepsinin geri döndüğü bilgisine ulaşılırken, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu 2017 yılında 86 dernek veya kulüp için yurt dışına hizmet onayı verdi. Yıl bitmeden verilen son onayda dikkatlerden kaçan olay ise Macaristan'a geçen 16 kişinin hepsinin lisanslarının yeni çıkarması oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı, Federasyon ve Macaristan'a çıkan isimler hakkında soruşturma açtı ve suç duyurusunda bulundu. Haklarında başlatılan suç duyurusuna rağmen Emniyet'te dönmeyen 11 kişi ile dönen 5 kişinin isimleri soruşturma ve takip gereği gizli tutulmaya devaö ediliyor.

Bakanlık müfettişleri, konuyla ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlatıkları ve emniyetle ortak hareket ettiklerini kaydederken, Uluslararası örgütlenmesi bulunmayan Türkiye Halk Oyunları federasyonu hakkında da soruşturma başlatıldığı ve emniyet ile müfettişlere konu hakkında bilgi verdikleri aktarıldı.

Macaristan'a iltica eden 11 kişinin kimlik bilgileri basınla paylaşılmadı ancak, 11 ismin kim olduğu hakkında araştırmalar sürüyor. İltica eden isimlerin herhangi bir siyasi bağlantıları veya suçlarının olup olmadığı hakkında da bilgi verilmezken, bu kişilerin ve bilgilerin soruşturma sonunda açıklanacağı tahmin ediliyor.

Macaristan iltica halk oyunları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu