TCMB: Döviz ve petrol enflasyonu olumsuz etkiledi

TCMB, çift haneli rakamlara ulaşan enflasyona ilişkin bir açıklama yaparak, döviz kurlarının tırmanışına devam etmesinin ve petrol fiyatlarının artmasının enflasyonu olumsuz etkilediğini söyledi.

TCMB: Döviz ve petrol enflasyonu olumsuz etkiledi
TCMB: Döviz ve petrol enflasyonu olumsuz etkiledi Kerem Çelik
Bu içerik 397 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), enflasyonun zirveyi görerek rekorlar kırmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki yükseliş enerji enflasyonunu olumsuz etkilemeye devam etmiştir" ifadelerini kullandı.

TCMB, 2017 yılının Kasım ayında ortaya çıkan enflasyon rakamlarında etkili olan unsurların döviz kurlarındaki yukarı seyrime ve petrol fiyatlarındaki artış olduğunu belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası '2017 Kasım Ayı Fiyat Gelişmeleri' değerlendirmesini paylaştı.

Bugün paylaşılan değerlendirmede, 2017 yılı Kasım ayında tüketici fiyatlarının % 1,49 seviyesinde yükseldiğini ve 12 aylık enflasyonun 1,08 puan artış göstererek % 12,98 rakamlarını gördüğünü belirtilerek, tarihi rekorlara koşan rakamların ortaya çıkmasında en göze çarpan etkenin işlenmemiş gıda fiyatlarındaki yükseliş olduğu vurgulandı. 

TCMB konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki yükseliş enerji enflasyonunu olumsuz etkilemeye devam etmiştir. Temel mal enflasyonu Türk lirasındaki birikimli değer kaybına bağlı olarak dayanıklı tüketim malları öncülüğünde artış eğilimini sürdürmüştür. Diğer taraftan, hizmet grubunda yıllık enflasyon gerilemiştir. Bu çerçevede, çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu temel mal grubu kaynaklı olarak yükselmiş, ana eğilimi ise yüksek seviyesini korumuştur. " ifadelerine yer verildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB enflasyon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu