Meme Kanserinde Erken Teşhis

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde bulunan bir uzman ekip TÜBİTAK destekli projeye imza attılar

Meme Kanserinde Erken Teşhis
Meme Kanserinde Erken Teşhis Beyza
Bu içerik 847 kez okundu.

Kocaeli Üniversitesinde günümüzde çok fazla kişinin maruz kaldığı meme kanseri ile ilgili TÜBİTAK destekli projeye imza atıldı.

Bu proje kapsamında bir çok yerli deney metodu kullanımına yer verildi. Daha sonra kullanılan verilerin sonuçlarına göre kadınların ölmelerinin en büyük nedenleri arasında yer alan meme kanserine karşı erken teşhisin konulması amaçlanıyor.

Bu konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Tıp Fakültesinde ki ekip; Kadınlar da en çok rastlanan 3-4 kanser türünden  birinin meme kanseri olduğunu belirterek, bu kanser çeşitlerinin şuan önüne geçilmesi mümkün değil, amaçlarının sadece erken teşhisin konulmasına dair girişimlerinin yapılması ve böylece hastalığın ilerlemesini engellemek, başka organlara sıçramamasını sağlamak ve bu sayede erken tedaviye de başlanılması sonucunda daha kalıcı hasarlar bırakılmasının önüne geçmek” ifadelerini aktardı.

Devletin sağlamış olduğu imkanlar ile ve üniversitenin de çıkarmış olduğu ödenek ile birlikte üniversitenin laboratuarında bir takım çalışmalarda bulunulduğunu aktaran Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, “bunların en önemlilerinden birisi de TÜBİTAK tarafından destekli olan ARDEB 1001 projesi olan meme kanserinde erken konulacak olan teşhisin adlandırılmasına yardımcı olan ve klinik tarafından henüz tespit edilememiş olan bir proje yapmaya çalıştıklarını ve eğer bu yolda atılan adımlar istedikleri gibi bir sonuca ulaşırsa insanlık adına büyük bir fayda sağlayacaklarını” bildirdi.

Açıklamalarının devamında ise “gelişen teknoloji ile birlikte artık bazı durumlara önceden müdahalenin mümkün olabileceğini aktaran uzman ekip ülkemiz adına bu önemli gelişme sayesinde artık bir çok kişide kabus olmaktan çıkacak olan bu hastalıkta ki tüm genler araştırılacaktır” açıklamalarında bulundu.

kanser meme TÜBİTAK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu