Fransa’dan Domuz Eti Satmayan İş Yerine Kapatma Cezası

Fransa’da bir market domuz eti ve alkollü içecek satmaması üzerine, kapatıldı.

Fransa’dan Domuz Eti Satmayan İş Yerine Kapatma Cezası
Fransa’dan Domuz Eti Satmayan İş Yerine Kapatma Cezası Beyza
Bu içerik 601 kez okundu.

Olay Fransa’da gerçekleşti. Fransa’nın başkenti olan Paris’in kuzeydoğusunda bir banliyö tren istasyonunda bulunan bir marketin domuz eti satmaması ve alkollü içecek bulundurmaması yüzünden dükkan kapatıldı. Dükkanın kapatılmasının sebebinin mahallede bulunan diğer kesime hitap etmemesinden dolayı olduğu söylendi.

Olay mahkemeye şikayetler sonucunda taşınmıştı. Nanterre Mahkemesinden çıkan haberlere göre  Colombes Belediyesi'ne ait iş yerini kiralayan ve alkol ile domuz eti satmayan bu marketin kira kontratının tamamen iptal edilmesine ve marketin kapatılmasına karar verdiğini açıkladı. İş yeri sahibinin itirazları ve suçlamaları mahkeme kararını değiştirmeye yetmedi.

Mahkeme tarafından gelen açıklamaya göre dükkan sahibine verilen ruhsatın genel gıdalar üzerine olduğunu ve bu tür içecek ve yiyeceklerin mutlaka dükkanda bulunması gerektiğiydi. Dükkanda yapılan incelemeler sonucunda üzerinde Kuran-ı Kerim’den ayetler bulunan tablolara ve helal ürün baskılı yiyeceklere rastlanıldı. Markette bulunan yiyeceklerin ise islam dünyasına ait yiyeceklerden olduğu görüldü.

Mahkeme bu durumda market sahibinin sözleşmesinin tamamen iptaline ve marketi terk etmediği sürece kolluk kuvveti kullanılarak marketten çıkarılacağına da karar verdi. Market sahibi ayrıca 4 bin Euro luk mahkeme masraflarını ödemeye hükmedildi. Geçen yaz market sahibi bir Fransız gazetesinde röportaj vermişti. Sözlerinde arz talep dengesinden dolayı domuz eti satmaktan kaçındığını belirtmişti.

Market sahibine sosyal medya üzerinden destek gecikmedi. Fransa etiketiyle paylaşılan sözlerde, Fransa’da böyle birçok marketin olduğunu belirten sosyal medya kullanıcıları sözleriyle market sahibine destek verdiler.

Fransa Domuz Eti Market
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu