AYM, Kılıçdaroğlu'nun başvurusuna reddetti

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Erdoğan'a hakaret ettiği için çarptırıldığı 5 bin TL'lik tazminata itiraz için bireysel olarak yaptığı başvuru AYM tarafından reddedildi.

AYM, Kılıçdaroğlu'nun başvurusuna reddetti
AYM, Kılıçdaroğlu'nun başvurusuna reddetti Kerem Çelik
Bu içerik 1204 kez okundu.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle çarptırıldığı 5 bin TL'lik tazminata yaptığı bireysel başvuruyu reddetti.

Sabah Gazetesi'nin servis ettiği habere göre; Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na, 31 Ocak ve 7 Şubat 2012 tarihlerinde CHP'nin TBMM grup toplantısında yaptığı açıklamalarda, "kişilik haklarına saldırıda" bulunduğu iddiasıyla iki ayrı dava açtı.

Erdoğan tarafından açılan davaları inceleyen mahkemeler, bahsi geçen tarihlerdeki CHP'nin TBMM grup toplantısında "Ey hırsızlar, yolsuzluk yapanlar, eğer başınıza bir şey gelmesini istemiyorsanız, hırsızlık ve yolsuzluk yapmadan önce Sayın Başbakan ile temasa geçin, irtibat kurun kimse size dokunamaz.", "Yalan söylüyor.", "Kardeşliğin, sevginin ve birliğin dinini fitne çıkararak, nefret üreterek, bölücülük yaparak kullanmak ancak sana yakışır.", "Sen dindar değilsin, din tüccarısın.", "Ahlaktan uzak başbakan" ifadelerini sarfeden Kemal Kılıçdaroğlu'nu 10 bin TL tazminat cezasına çarptırmıştı.

AYM'den bir öndeki en yüksek yargı makamı Yargıtayın, bu kararları onaması sonrasında CHP lideri Kılıçdaroğlu, "fahiş tutarda tazminat ödemeye mahkum edilmesinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiği" gerekçesiyle konuyu bireysel olarak Anayasa Mahkemesine taşımıştı.

Kılıçdaroğlu'nun bireysel başvurusunu incelemeye alan AYM, "ifade özgürlüğü ihlali" olmadığı kararını verdi. Başvuru konusunun, halkı temsil eden siyasi kimliklerin arasında geçtiği için eleştiri sınırlarının sıradan bir insana göre daha geniş olduğu notu düşülen kararda, Kılıçdaroğlu'nun, Başbakanla girdiği polemik esnasında sarfettiği bazı ifadelerin kişisel saldırı içerdiği belirtildi.

Hükmedilen tazminat cezasının miktarının fahiş olmadığı kaydedilen kararda, başvurucunun "ifade özgürlüğünün ihlal edilmediği" notu düşüldü.

Anayasa Mahkemesi CHP Ak parti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu