Başbakan Binali Yıldırım, Kore Cumhuriyeti'ne gidiyor

AK Parti hükümetinin son başbakanı Binali Yıldırım'ın, bugün Kore Cumhuriyeti'ne gideceği öğrenildi.

Başbakan Binali Yıldırım, Kore Cumhuriyeti'ne gidiyor
Başbakan Binali Yıldırım, Kore Cumhuriyeti'ne gidiyor Kerem Çelik
Bu içerik 2595 kez okundu.

Kore Başbakanı Lee Nak-Yeon'un davetine olumlu cevap vererek hazırlıklarına başlayan Başbakan Yıldırım'ın, bir dizi ziyaretler gerçekleştirmek adına bugün Kore'de olacağı ve 6 Aralık Çarşamba gününe kadar Kore Cumhuriyeti'nde bulunacağı kaydedildi.

Sabah Gazetesi'nin servis ettiği habere göre, Kore Cumhuriyeti Başbakanı Lee Nak-Yeon'un davetini yoğun programına rağmen olumlu cevaplayan Yıldırım, Pazartesi (bugün) ayak basacağı Kore Cumhuriyeti'nde Çarşamba gününe kadar bir dizi resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Yıldırım'ın bu ziyareti gerçekleştirmesinin ardında yatan bir başka özel neden ise Türkiye ile Kore Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 60. yıl dönümü olması. Yıldırım, Türkiye'nin stratejik ortaklarından Kore Cumhuriyeti'nin Başbakanı Lee Nak-Yeon ile yapacağı zirvenin yanı sıra, Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Moon Jae-In'la da görüşece ve Kore Cumhuriyeti Ulusal Meclis Başkanı Chung Sye Kyun tarafından da kabul edileceği aktarıldı. Başbakan Yıldırım ile Koreli yetkililer arasında gerçekleşecek görüşmelerde ikili siyasi, ekonomik, ticari, kültürel işbirliği alanlarının dışında, terörle mücadele, düzensiz göç sorunlarının ele alınması bekleniyor.

Ayrıca görüşmelere, bölgesel ve uluslararası meselelerin de konul olacağı tahmin ediliyor. Bugün başlayacak ziyaret kapsamında Yıldırım'ın, Kore'nin önde gelen ticari kuruluşlarının üst düzey yöneticileriyle de buluşması bekleniyor. Başbakan Yıldırım'ın ziyaret çerçevesinde, Kore savaşında mücadele eden ve şehit düşen Türk askerlerinin mezarlarının bulunduğu Busan'daki Türk şehitliğini de geçmesi bekleniyor.

Binali Yıldırım kore akp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu