Kore Yarımadasında kritik tatbikat...

ABD ve Güney Kore, Kuzey Koreye gözdağı vermek için, şimdiye kadar yapılan tatbikatların en büyüğünü başlatıyor. Geniş çaplı gerçekleşecek hava tatbikatına yüzlerce jet ve F-22 Raptor ile F-35 hayalet uçağı katılıyor.

Kore Yarımadasında kritik tatbikat...
Kore Yarımadasında kritik tatbikat... Akay
Bu içerik 372 kez okundu.

Kuzey Kore'nin son füze denemesi ve Amerikayı tehdit etmesi, suların yeniden ısınmasına sebep oldu. Bunun üzerine ABD ve Güney Kore ortak bir hava tatbikatı kararı aldı. 5 gün sürecek tatbikatların iki taraf arasındaki gerginliği daha çok artıracağı ve bir nükleer savaşa sebep olabileceği belirtildi.


Kuzey Kore Tepki Gösterdi


Donald Trump'u suçlayan Kuzey Kore Pyongyang hükümeti, tatbikatın zaten yüksek olan tansiyonu daha çok yükselteceğini uyardı. İktidardaki partisinin gazetesi Rodong'un makalesinde şöyle dendi: "Tatbikat açık ve topyekun bir provokasyondur, her an bir nükleer savaşa neden olabilir" cümleleri yer aldı.


Tatbikat 5 Gün Sürecek


ABD ile Güney Kore, son zamanlarda 20 füze denemesi yapan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a gözdağı vermek için en büyük tatbikata başlıyor. Yüzlerce savaş uçağı beş gün boyunca Kore Yarımadası üzerinde uçacak. 6 F-22 ve 18 F-35 hayalet uçaklarda tatbikatta hazır bulunacak
Ünlü bombardıman uçağı B-1B Lancer'lar da sonradan tatbikata katılacak. Yapılacak hava tatbikatında katılacak toplam Amerikan askeri ise 12.000 civarında.
Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı HR McMaster, Kuzey Kore ile savaş durumunun gittikçe ciddiye gittiğini açıkladı. McMacster, gelişen olaylar nedeniyle şöyle dedi: "Bu sorunun çözümü için silahlı çatışmadan başka yollar var. Ama artık bu bir yarış çünkü giderek daha da yaklaşıyor ve çok zaman kalmadı" diye belirtti.
ABD ile Güney Kore'nin gerçeklştireceği hava tatbikatının, ortamı daha da gererek bir nükleer savaşa sebep olmasından endişe ediliyor.

ABD Kuzey Kore Güney Kore
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu