Dünya, Trump'ın Kudüs kararını kilitlendi

Donald Trump, Çarşamba günü Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan edebilir. ABD liderinin bu hamleyi yapması Ortadoğu'da taşların yerinden oynaması anlamına geliyor.

Dünya, Trump'ın Kudüs kararını kilitlendi
Dünya, Trump'ın Kudüs kararını kilitlendi Kerem Çelik
Bu içerik 577 kez okundu.

ABD Başkanı Donald Trump'un, kutsal kent olarak bilinen Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesi bekleniyor. Trump'ın bu yönde alacağı kararın Ortadoğu'yu karıştıracağını düşünen örgütler, bugün bir toplantı yaparak Trump'ı kararından vazgeçirmenin hesaplarını yapıyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın Çarşamba günü Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan edecek olması, Ortadoğu'da tansiyonu bir hayli yükseltti. İsrail Ordusu'nun kuşatması altında olan Kudüs'te yaşayanlar insanlar Trump'ın bu yönde alacağı karar nedeniyle ABD'ye ateş püskürüyor.

Kudüs'ün gerçek sahibi olan Filistin'de ise lider Mahmud Abbas, konunun bölgede büyük bir krize yol açmaması için birçok ülkenin önde gelen isimleri ve uluslararası kuruluşla iletişime geçeren Donald Trump'ın bu kararından vazgeçirilmesini. Filistinli liderin iletişime geçtiği kuruluşlar içerisinde Avrupa Birliği, Afrika Birliği, Arap Birliği, Birleşmiş Milletler, İslam Birliği Teşkilatı, Bağlantısızlar Hareketi ve Ortadoğu Dörtlüsü yer alıyor.

Kudüs'ü tamamen Filistin'den ayıracak bu karar üzerine harekete geçen ilk kuruluş Arap Birliği oldu. Filistin liderinin talebi üzerine Trump'ın kararı değiştirmesi için birlik yarın olağanüstü toplanacak.

1995 yılında çıkarılan Amerikan Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasını içeren yasanın 6 aylık askıya alma süresi, kısa süre içerisinde dolacak. ABD lideri, hiçbir şeyi beklemeden Çarşamba günü Ortadoğu'yu karıştıracak açıklamayı yapabilir. Trump, Filistinlilerin karşı çıktığı açıklamayı yapması halinde, ABD büyükelçiliği büyük ihtimalle Tel Aviv'e taşınacak.

Sonradan yerleştiği topraklarda silah gücüyle kutsal kenti ele geçirip başkenti olduğunu iddia eden İsrail'in bu düşüncesi dünya tarafından kabul edilmiyor. Kudüs'ün gerçek sahipleri Filistinliler ise başkenti Doğu Kudüs olan tam bağımsız bir Filistin devletinin dünya tarafından tanınmasını istiyor.

Donald Trump abd küdüs
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu