Baş Dönmesi Diyip Geçmeyin

Vertigo diye tarif ettiğimiz şey kişinin kendisinin ve çevresinin hareket ettiği hissine kapılmasıdır.

Baş Dönmesi Diyip Geçmeyin
Baş Dönmesi Diyip Geçmeyin Beyza
Bu içerik 404 kez okundu.

Son yıllarda sık rastlanan hastalıkların başında vertigo gelir diyebiliriz. Uzmanların açıklamalarına göre vertigonun şikâyetlerini belirtirken tanımlamak biraz zordur.

Bu hastalığın bulguları birçok farklı sebebe bağlı olarak değişebilmektedir. Kişi kendisinin ya da çevresinin hareket ettiğini veya döndüğünü ifade eder. Bu yaşanan dönme hislerine ek olarak kusma, terleme ya da normal olmayan bazı göz hareketleri de eşlik eder.

Bazen bu şikâyetler belirli süreler arasında ataklar şeklinde gerçekleşirken, bazen de sabit bir şekilde devam edebilir.

Hastalığın başlangıcı olarak bir hareket ya da bir pozisyon değişikliği de gösterilebilir. İki türde olabilir vertigo. Bunlardan iç kulak problemlerine bağlı vertigolara “periferik”, beyin hastalıklarına bağlı vertigolara ise “santral vertigo” denilmektedir.

Santral vertigo dediğimiz beyin hastalıklarına bağlı olarak gelişen de baş dönmelerinin şiddeti daha az olduğu gibi süresi de kısadır.

Baş dönmelerinin bir diğer sebebinin de beyinde tümör bulunuyorsa buna bağlı olarak oluşabileceğine değinen uzmanlar; “Beyincik denilen ve beynin alt bölümünün arasında kalan kısımda gerçekleşen ve köşe tümörü denilen bu oluşumlar yüzde 20 oranında vertigoya da neden olabilir”, ifadelerini aktardı.

Hatta bu tümörlerin tedavisi aksatılır ise ilerleyen zamanlarda işitme kaybı ve çınlama bazen de dengesizlik gibi sıkıntılar ile karşılaşabilirsiniz.

Uzmanların araştırmalarına göre vertigonun tedavisine başlanırken ilk olarak ilaç tedavisine başlanır. Bunun haricinde ise beyinsel nedenli olan vertigolar da ise şikayetler belirlenip ona göre bir çözüm yoluna gidilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Tümör kaynaklı olan vertigoların tedavisinde ise genel olarak cerrahi müdahale gerektiğini bilmek gerekir.  

 

sağlık vertigo başdönmesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu