Çocuklarda Sık Görülen Obezite

Türkiye Çocukluk Çağı Obezite Araştırmasının sonuçlarına göre obezites çocuklarda sık görülen bir hastalık haline geldiğini bildirdi.

Çocuklarda Sık Görülen Obezite
Çocuklarda Sık Görülen Obezite Beyza
Bu içerik 422 kez okundu.

Sağlık Bakanı Demircan, “Türkiye Çocukluk Çağı Obezite Araştırmasının veri raporlarına göre çocuklarda bir hayli artış gösteren obezite oranının 2013’ te  obez çocuk oranı yüzde 8,3 iken şimdiler de ise bu oran ne yazık ki 9,9 a yükseldi” ifadelerini açıkladı.

Bu verileri de düzenlediğimiz zaman her 10 çocuktan 1’ nin obezdir diyebiliriz. Fazla kilolu diyebileceğimiz kişilerin oranı ise 2013’ te yüzde 14,2 gibi bir oran iken, 2016 ‘ da yüzde 14,6 ya yükseldiği görüldü. Tüm çocuklarımızı göz önüne aldığımız zaman yüzde 74’ ü kilo ağırlığında normal, yüzde 1,5 i ise zayıftır.

Bakan Ahmet Demircan’ ın özellikle altını çizdiği nokta ise bu obezite hastalığının tüm dünya da halk sağlığı açısından önemli bir tehdit durumundadır, mutlaka bir çözüm aranmalıdır diye vurguladı.

Devam eden araştırmalara örnek olarak alınan yaş grubundaki çocukların büyüme ve gelişmelerinin, besin ve tüketim alışkanlıklarının, fiziksel anlamda ki aktivitelerinin göz önüne alınması gerektiğini belirten Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, açıklamalarının devamında ise;

Uzmanlarımızın yapmış oldukları araştırmaların sonuçları sadece çocukları değil, çocukların ailelerinin de sosyal ve sağlık anlamında nerede olduklarının tespitini de içeriyor. Tüm bu sonuçları da göz önüne aldığımızda çocuklarımızın arasında obezitenin gittikçe artış gösterdiği sonucuna varıyoruz.   

Bu durumun ciddiyetinin ilk başta çocukların aileleri tarafından benimsenmesi gerektiğinin altını çizin Bakan Demircan, bu konuda da ayrıca çalışmalar başlattıkların bildirdi.

 

sağlık obezite çocuk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu