SGK Yaptığı İşi Bildirmeyene Yasal Uygulama Başlatacak

Ocak 2018 tarihinden itibaren yaptığı işi bildirmeyenler hakkında SGK yasal işlemleri uygulayacak.

SGK Yaptığı İşi Bildirmeyene Yasal Uygulama Başlatacak
SGK Yaptığı İşi Bildirmeyene Yasal Uygulama Başlatacak Beyza
Bu içerik 492 kez okundu.

Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) nun yapmış olduğu açıklama da “Önceleri  çalışan kişinin mesleki bilgisi ile ilgili bilgi vermeyen birçok iş yeri ve bu iş yerleri hakkında herhangi bir yaptırım uygulanmıyordu fakat getireceğimiz yeni uygulama ile bu duruma bir son vereceklerini” aktardı.

Her  Mesleğe Ait Bir Kod Bulunduğu Söylendi

Şuan yürürlükte olan mevzuata göre tüm meslekler adına yapılmış özel kod numaraları mevcut. Bulunan bu numaralara göre SGK’ ya bildirimde bulunulduğunda ilgili kurum, bu koda göre çalışanları kategoriye ayrılması kolaylandı. Yapılan bu kategorilendirme işlemi ile birlikte gerçek ücretin bilinmesi ve kayıtdışılığın önüne geçilmesi hedeflendi.  Şimdi ki zamana baktığımızda şuan mesleki kodunu bildirmeyen herhangi bir işyerine uygulanmakta olan bir yaptırım mevcut değil.

2016 yılında yürürlüğe giren “torba yasa” ile beraber meslek kodu kuralını ihlal eden işverenlere para cezası uygulanması gerektiği belirtildi. 

Yetkililer, Ocak ayından itibaren uygulamaya konulacak olan meslek kodlarının üzerinden ücretlerin sorgulanması işleminin en kısa süre içerisinde uygulanması gerektiğini belirtti.

Unutulmaması gereken bir konu ise uygulamaya konulması hedeflenen bu planın amacı piyasaya müdahale etmek değildir. Sadece çalışanların mağduriyetlerini en asgari düzeye indirmektir.

Sonuç olarak uygulamaya konulması planlanan bu uygulama ile meslek kodlarının Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) na bildirilmesi dahilinde çalışma yaşamının ve şartlarının net bir biçimde ortaya çıkacağı ve orta vade bir politikanın oluşabilmesi ancak elde edilen bu net bilgiler sayesinde ortaya konulabilir.

 

 

SGK meslek yaptırım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu