Sağlık Bakanlığı İlaç Fiyatları Hakkında Atağa Geçti

Bakanlık yaptığı açıklamada “ilaç fiyatlarında yapacakları değişikliklerin 19 Aralık 2017 tarihinden itibaren geçerli olacağını” bildirdi.

Sağlık Bakanlığı İlaç Fiyatları Hakkında Atağa Geçti
Sağlık Bakanlığı İlaç Fiyatları Hakkında Atağa Geçti Beyza
Bu içerik 609 kez okundu.

Sağlık Bakanlığı toplamda 917 ilacın fiyatlarının düşeceğini ve 945 ürünün de fiyatında artış olacağını vurguladı.

Bakanlığı atağa geçiren sebep ise, “İlaçların piyasada artan fiyatlardan dolayı bulunamadığı” na dair çıkan haberlerden dolayı vatandaşımızın aklında herhangi bir soru işareti kalmaması için yeni bir düzenleme getirmek için çalışma başlattıklarına değindi.

Şuan ülkemizde ki ilaç fiyatlarının 2004 yılından itibaren diğer birçok ülkede de olduğu gibi “Referans Fiyat Sistemi” denilen kavram ile belirlendiği ve Beşeri Tıbbi Ürünlerinin Fiyatlandırılması Hakkında Tebliğ’ in de yapılan değişiklik ile birlikte ilaçlarda yaşanan artış ve düşüş oranlarında ki değişikliklerin süresinin senede 2 defadan 1 defaya düşürdüklerini vurguladı.

Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamaların devamında ise;

2017 yılında bu değişiklikler kapsamında toplamda 917 adet ilacın fiyatında düşüş yapıldığı gibi 945 adet ilacında fiyatlarında bir artış meydana geldi. Yapmış olduğumuz bu değişiklikler 19 Aralık 2017 tarihinden itibaren yürülüğe gireceğini bildirdi. Eczaneler tarafından ilaç stoku yapılmasının önüne geçilmesi nedeniyle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz eczane depolarını da denetleme görevini başarı ile yerine getirmeye çalışıyor. Eğer ki stok yapıldığı tespit edilen eczane ya da depoya rastlarsak kurumumuz tarafından gerekli işlemlere yapılmaktadır.

Çalışmalarımızın gelmiş olduğu bu aşamaya kadar kurumumuza herhangi bir ilaç fiyatlarında yaşanan bu artış ve düşüşler ile ilgili bir tedarik sıkıntısı yaşanmadığını açıkladı. 

İlaç Sağlık Bakanlığı fiyat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu