Türkiye kendi uydusunu uzaya kendisi fırlatacak

Dışı bağımlılığa son vermek için yer projelere ağırlık veren hükümet, uzaya uydu fırlatmada da milli teknolojiyi kullanmak için Uzay Sonda Roketi Projesi'nin (Burak) startını verdi.

Türkiye kendi uydusunu uzaya kendisi fırlatacak
Türkiye kendi uydusunu uzaya kendisi fırlatacak Kerem Çelik
Bu içerik 744 kez okundu.

Uzaya Türkiye'nin kendi uydusunu kendisi fırlatması için bir süredir görüşmelerini sürdüren hükümet, yerli otomobilin ardından, bir müjde daha vererek bu konuda da yüzde yüz yerli teknolojinin kullanılması için çalışma başlattı. Fizibilite çalışmaları tamamlanan  Uzay Sonda Roketi Projesi'nin (Burak) 2018 yılında hayata geçirileceği kaydedildi.

Yüzde yüz yerli teknoloji kullanılarak Türk mühendisleri tarafından üretilen yerli uydu ile dışa bağımlılığı ortadan kaldıran hükümet, Türkiye'nin gücünü dünyaya göstermek adına, uydu fırlatma sistemini de millileştirmek için kolları sıvadı. Sabah Gazetesi'nin servis ettiği habere göre; Türkiye'nin yüzde yüz milli uydusunu uzaya kendisi fırlatması için çalışma başlatan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Uzay Sonda Roketi ve Fırlatma Sistemi Projesi'ne (BURAK) hayata geçirme kararı aldı. Proje kapsamında, uydu fırlatma sisteminin ve teknolojilerinin Türk mühendisleri tarafından yüzde yüz yerli teknoloji kullanılarak geliştirilmesi amaçlanıyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) koyduğu 2023 hedeflerine uygun olarak hayata geçirilmesi planlanan proje kapsamında, uzay projeleri için ihtiyaç olan teknolojilerin dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak ve uzay konusunda daha çok bilgi sahibi olmak hedefleniyor.

Öte yandan, Türkiye'nin uzaya dışa bağımlı olmadan erişebilen ülkeler konumuna gelmesi ilk hedef olarak nitelendiriliyor. Ayrıca, projenin fırlatma teknolojilerini bünyesinde bulundurmasının stratejik önemi ve Türkiye'nin kalkınmasında da önemli rol oynayacağına dikkat çekilerek 2018 yılında hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

Uzay Sonda Roketi Projesi enizcilik ve Haberleşme Bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu