Dişimizin Yapı Taşları

Dişin işlevini yerine getirmesini sağlayan pulpa dolgusu denilen şey zarar görürse dişin işlevi bitmiş demektir.

Dişimizin Yapı Taşları
Dişimizin Yapı Taşları Beyza
Bu içerik 393 kez okundu.

Diş insan vücudunda en önemli parçalardan biridir. Üstelik  sağlık açısından olduğu kadar görünüm açısından da bir o kadar önemlidir.

Dişlerimizi temiz tutup düzenli bakımlarda bulunmak birazda kişinin alışkanlığı ile ilgili. Bazen ihmal edilebiliyor. Fakat bir çok şeyde süre olduğu gibi dişlerinde bir süresi vardır ve bu bitebilir.

Uzmanlar diş konusunda bazı önemli noktalara değinerek insanlık adına bir takım faydalı bilgiler aktarıp hayatı kolaylaştırmayı amaçlarlar. Bu bilgiler doğrultusunda dişlerimizin canlı birer organizmaya sahip oldukları ve dişlerimiz mine, dentin, sement ve pulpa denilen kavramlardan oluşur.  

Diş yapısının üzerinde bulunan mine vücüdumuz içerisinde ki en sert yapıdır ve bu özelliği sayesinde dişlerimizi dışarıdan koruyarak çerçeveleyen bir maddedir. İçerisinde sinir hücrelerine dair herhangi şey olmadığından bir şeye karşı duyarlı yapıda değil.

Fakat dişin bir katmanı diyebileceğimiz dentin kavramı ise canlı birer organizma yapısındadır. Bu yapının oluşumunda yüzde 20 si organik yapılı maddeler ve yüzde 10 lık kısmı da sudan meydana gelir. Geriye kalan yüzde 70’ lik dilimi mineral tuzlarından oluşur.

Dentin denilen maddeden oluşturulmuş olup  ve bir odacığın içerisinde bulunan kılcal damarlar, atar ve toplar damarlar; hissedilen sinirleri ve bütün bu madde içerisinde ki oluşumları koruyan yapıdan meydana gelmiş canlı bir organizmadır.

Sement olarak adlandırılan madde ise diş kökünün çevresini sarmış, kemikleşmiş bir yapıya sahip ve oldukça incedir. 

diş sağlık temizlik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi