Bilinçsizce Yapılan Diyetlere Aman Dikkat!

Uzmanların en çok üzerinde durduğu konu yapılan bilinçsiz ve yanlış diyetler sonucu alınan kilolar.

Bilinçsizce Yapılan Diyetlere Aman Dikkat!
Bilinçsizce Yapılan Diyetlere Aman Dikkat! Beyza
Bu içerik 528 kez okundu.

TÜİK verilerinin sonuçlarına göre Türkiye’ de obeziteye rastlanma sıklığı yüzde 19,6 seviyesinde yer alıyor.

Uzmanların yapmış oldukları araştırmaların sonuçlarına göre kişilerin bilinçsiz ve yanlış diyet yapmaları ile beraber yaşamış oldukları sinir ve strese bağlı olarak daha çok yemek yediklerini açıkladı.

Günümüzde artık çok sık rastlanan bir durum olan obeziteye neden olan en büyük problemin aslında yeme bozukluğu olduğu kanıtlandı. Bu durumun tedavisinin mümkün olabileceğini aktaran uzmanlar bazı terapi tekniklerine başvurulması gerektiğini vurguladı.

Yeme bozukluğu dediğimiz bu kavram aslında bir zincirin parçalarıdır. Kişi yaşadığı stresi azaltmak için yeme davranışlarında ki bozukluklar ile tepki veriyor. Oluşan bu yeme bozukluğu davranışı sayesinde tekrar stres artmış oluyor.

Bu zincirini parçalarını kırmak için ancak düzenli egzersiz, gevşeme egzersizleri ve diğer davranışsal ve bilişsel anlamda yöntemler geliştirilerek bu duruma çare bulunur.  

Yeme bozukluğunun azaltılmasında en faydalı teknik olarak bilişsel davranışçı ve şema terapi teknikleri denilebilir. Araştırma sonucunda belirlenen raporlara bakınca ise, kişinin yemek yedikçe beyninde salgılanan dopamin ile birlikte kişi sanki burumu bir yerden ödül almış bir mutluluk gibi hissedip bu durumu bağımlılık olarak kabul edebilir.

Şu noktaya da parmak basan uzmanlar dopaminin yeme bozukluğu ile arasında bir bağımlılık olduğu söylenir bunun en büyük sebebi de kişi de mutluluk hazzı uyandırmasıdır. Yapılan araştırmalar yeme bağımlılığına yakalan hastalarda dopamin reseptörlerinde ciddi mana da azalma yaşandığını gösteriyor.

 

diyet Yeme bozukluğu TÜİK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu