Kış Lastiği Dönemi Başladı.

Kış aylarında başlayan zorunlu kış lastiği uygulamasına geçildi.

Kış Lastiği Dönemi Başladı.
Kış Lastiği Dönemi Başladı. Beyza
Bu içerik 318 kez okundu.

Mevsim şartları zorlandıkça trafik kazalarını en aza indirmek için İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen “Kış Genelgesi” adı altında geçerli olacak. Yayınlanan bu genelge ile yaşanan olumsuz hava koşulları sebebiyle trafiği zorlaştırarak trafiğin kapanmasına sebep olan araçları alternatif yollara yönlendirmek ve araç kullanırken dikkat etmeyen sürücülere karşı yol kenarlarında bulunan çekici ve kurtarıcılar her an hazır bir şekilde bekletilecek.

Yerleşim  yerlerinin dışında kalıp merkeze uzak olan ve karayollarında rehin kalan sürücü ve yolcuların mağdur olup zor şartlar altında kalmamaları için yerel yönetimlerin sunduğu imkanlar içerisinde her türlü yardım ulaştırılacak. Hava şartları ağır bir durumdayken örneğin;  kar yağışı, buzlanma ve çığ gibi durumlarda yolların trafiğin akışına kapatıldığı zamanlarda yerel yönetimler dahilinde bulunan taşıtların karayoluna çıkışına izin verilmeyecek.

Yol trafik ulaşımına açılıncaya kadar araçlar belirli beklemeye uygun mekanlar da bekleyecek. 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında uygulanacak olan “kış lastiği uygulaması” zorunlu hale gelecek.

Özellikle öğrencileri taşıyan okul servisi araçları gibi daha dikkat edilmesi gereken ve Okul Servis Araçları Yönetmeliğinin hükümlerine göre kontrol altına alınacak ve denetlenecek.

Kış Lastiği Uygulaması kuralına uymayan taşıt sahiplerine Maliye Bakanlığı tarafından 625 liralık cezanın yüzde 14,47’lik yenilenen değerlendirme çerçevesinde 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren 715 liraya yükseleceği görülüyor. Kesinleşecek olan para cezasını arttırmaya ya da azaltmaya yetkili kurum Bakanlar Kurulu olacak.

 

 

 

 

kış lastiği İçişleri Bakanlığı Okul Servis Araçları Yönetmeliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi