Kalp Krizinde Erken Teşhisin Yeri

Uzmanlara göre erken teşhiste ilk 20 dakika ile ilk 2 saatin ilerleyen zamanlarda kişide oluşacak kalıcı hasarlar için çok önemli.

Kalp Krizinde Erken Teşhisin Yeri
Kalp Krizinde Erken Teşhisin Yeri Beyza
Bu içerik 748 kez okundu.

Kalp hastalığı başladığı andan itibaren 20 dakikayı geçtikten sonra hala devam eden kişide bir göğüs ağrısı mevcut ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları ve kalp krizine ilk 2 saatlik zaman diliminde müdahale edilip kişinin hayatta kalabilme şansını arttırabilmelerini belirliyor.

İnsan vücudunda kalbi besleyen koroner damaların bir anda tıkanması sonucu oluşan ve ölümlere neden olan bu ciddi tabloya kalp krizi adı verilir. Kişilerde kalp krizine yol açan en önemli risklerden bazılarına baktığımız zaman en başta  erkek olmaları ve erkeklerde yaş sınırı olarak 45’ in kadınlarda ise yaş sınırı olarak  55’ in üzerinde olması ve bunlar haricinde diyabet, sigara kullanımı, genetik yatkınlık,  yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam, obezite  ve stres ile ortaya çıkabileceği söyleniyor.

Uzmanların dikkat çektiği bir diğer nokta ise, soğuyan havalar ile birlikte kalbin üzerinde oluşan olumsuz etkiler ile artan kalp krizi riskini de beraberinde getiriyor. Havanın soğuk, yağışlı ve rüzgarlı olması sonucunda kalp damarları üzerinde büzüştürücü bir etki yaratarak bununla birlikte tansiyonu yükseltip kalbin hızlı atmasına neden olup kişi de kalp krizi riskini de arttırıyor.

Bundan dolayı uzmanlar özellikle  kalp hastalığı olan kişilerin soğuk ve rüzgarlı havalarda dışarı çıkmamalarını ya da çıkmaları gerektiği zamanlarda ise kendilerini çok iyi muhafaza edecekleri kıyafetler tercih etmeleri gerektiğine dikkat çekiyor.

               

Kalp hastalığı kalp krizi Erken Teşhis
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu