Dans Etmek Alzheimer’a İyi Geliyor

Yapılan araştırmalar neticesinde uzmanlar dans eden kişilerin Alzheimer’a yakalanma riskinin %76 oranında azaldığını belirtti.

Dans Etmek Alzheimer’a İyi Geliyor
Dans Etmek Alzheimer’a İyi Geliyor Beyza
Bu içerik 733 kez okundu.

Uzmanlar Alzheimer riskini azaltmak için özellikle yapılması gerekilen aktivitenin dans etmek olduğunu söyledi. Alzheimer’ı azaltan aktivitelerden bir diğerleri ise okumak, her gün bulmaca çözmek ve dans etmek. Bu aktivitelerin, Alzheimer konusunda sizi koruyabileceğini belirten uzmanlar her gün sürekli olarak yapılması gerektiğini belirttiler.

Alzheimer azaltma oranları ise, kitap okumada %35 olurken, her gün bulmaca çözmek Alzheimer riskini %47 oranında azaltıyor. Bunun yanı sıra dans ederseniz, Alzheimer olma riskinizi %76 oranında azaltabilirsiniz.

Nöroloji alanında uzman olan Prof. Dr. Okan Bölükbaşı’nın yaptığı açıklamalarda ise şu detaylar ilgi çekiyor.

Alzheimer konusunda yapılan araştırmalarda, riski ortadan kaldırabilecek en iyi uğraşının dans etmek olduğunu belirten Bölükbaşı, “İki farklı üniversitede yapılan sonuçlar arasında en iyi uğraşı dans etmek. Bu uğraşıyla ilgilenen bireylerin Alzheimer olma riskini %76 oranında azaltabiliyor” dedi.

Doğan Haber Ajansının da yaptığı habere göre, Bölükbaşı şu detayları da ekledi. Bölükbaşına göre, “ Önceden bulmaca çözmek ve kitap okumak Alzheimer konusunda oldukça etkili olduğunu düşünürdük. Yaptığımız araştırmalar neticesinde Alzheimer olma riskini en çok azaltabilecek aktivitenin dans etmek olduğunu gördük. Alzheimer’a yakalanmak istemeyen bireylerin bu aktiviteye ilgi duymalarını öneririz.” Dedi.

Bu bulguların yapılmasından önce çalışmalar tam 21 yıl sürdü. 21 yılın ardından, çıkarılan sonuçlar dünyada oldukça büyük bir üne sahip olan NEJM’de yayınlandı. 

Alzheimer Risk NEJM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor