CIA Yetkilisi İçin Türkiye’den Yakalama Kararı Çıktı

15 Temmuz günü darbenin yapıldığı esnada Türkiye’de olan Graham E.Fuller için yakalama kararı çıkartıldı.

CIA Yetkilisi İçin Türkiye’den Yakalama Kararı Çıktı
CIA Yetkilisi İçin Türkiye’den Yakalama Kararı Çıktı Beyza
Bu içerik 1284 kez okundu.

Darbe girişimleri esnasında ülkemizde olan eski Amerika Birleşik Devletleri Merkezi İstihbarat Yetkilisi, Milli Haber Alma Konseyi başkan yardımcısı Fuller, daha sonra ülkemizi terk etmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, eski başkan yardımcısı hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Yakalama kararındaki neden ise eski başkan yardımcısının darbe esnasında ülkemizde olmasına rağmen, sonrasında ülkeyi terk etmesinden kaynaklandığı belirtildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın çıkarmış olduğu kararda Fuller’e yapılan suçlamalarda şu detaylar bulunuyor.

Türkiye Cumhuriyetini ortadan kaldırmaya teşebbüs, devletin gizli kalması gereken belgeleri siyasi casusluk amacıyla bulmaya çalışmak, anayasal düzeni tamamıyla ortadan kaldırmaya çalışmak, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin görevini yapmasını engellemek gibi suçlamalar ışığındda hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından çıkartılan yakalama kararında ise bazı detaylar özellikle dikkat çekiyor. Eski CIA yetkilisinin darbe girişimleri esnasında ülkede bulunduğu ama darbe girişiminin başarısız olmasının hemen ardından ülkeden ayrıldığı noktaları dikkat çeken noktalar arasında yer alıyor.

Yakalama kararından hemen önce, hakkında da yakalama kararı verilen eski CIA uzmanı Henri Jak Barkey’in de darbe esnasında ve tam öncesinde Türkiye’de Büyükada Splendid Otel’de toplantı yapıldığı belirtildi. Yapılan toplantılarda ise darbenin ayrıntıları konuşulduğu ve darbe öncesi, sonrası planlandığı organize edildiği de yapılan iddialar arasında yer aldı. Graham E. Fuller’in ise belirtilen bu toplantıya katıldığını ve onun da darbede parmağı olduğu yapılan iddialar arasında yer aldı.

15 Temmuz Darbe CIA FETÖ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu