AIDS Değil, İhmal ve Bilinçsizlik Öldürüyor

1988 yılından beri 1 AralıK Dünya AIDS Günü olarak kabul ediliyor.

AIDS Değil, İhmal ve Bilinçsizlik Öldürüyor
AIDS Değil, İhmal ve Bilinçsizlik Öldürüyor Beyza
Bu içerik 487 kez okundu.

Bu hastalık hakkında bilgilendirme ve yayılımın önüne geçilebilmesi için farkındalık oluşturmayı amaçlayan uzmanlar ülkemizde HIV virüsünün görülme oranı ve yayılmasının giderek hız kazanmasına dikkat çekerek kişilerin bu konuda ihmalkarlık yerine bilinçlenebilme yöntemlerini araştırmaları gerektiğini ifade etti.

AIDS olarak bilinen bu hastalık HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) virüsüne bağlı olarak gelişme gösterir ve bizim dilimizde ki karşılığı “Edinsel Bağışıklık Yetersizliği Sendromu” dur. İnsan vücudunda ciddi manada hasarlar oluşturan bu rahatsızlığa karşı gerekli tedavi yöntemleri yerin getirilmediği takdirde 10 ya da 12 yıl gibi bir süre içerisinde bağışıklık sistemini çökerterek savunma işlevini yerine getirememesine sebep olmaktadır. Son aşaması AIDS olan bu HIV virüsü, bulaşmış olduğu kişinin bağışıklık sistemini çökertmesi ile birlikte insan vücudu enfeksiyon ve hastalıklara karşı açık ve savunmasız bir hal alıyor.

Tüm yaş gruplarında örneklerine rastlanabilen bu hastalığın aşısı ya da kesin tedavisi henüz bulunamamıştır. Fakat hastalığa karşı uygulanan tedavi yöntemleri hastalığın ilerleme hızını yavaşlatabilmekte veya neden olduğu ölümleri azaltmaktadır.

Hastalığın kişilerin arasında bulaşma yollarının kan ve kan ürünlerinin (kan nakli ) neden olduğu durumlar korunmasız cinsel ilişki ve HIV (+)  anneden doğan bebekler olarak gösteren uzmanlar, bununla birlikte bu hastalığın aynı ortamda bulunma, tokalaşma gibi yollarla da bulaşabilen bir hastalık olduğunu ifade ediyor.

 

 

 

 

                                                                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

AIDS sağlık tedavi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu