Soçi'deki Kongre PYD'siz Yapılacak

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya'nın Soçi kentinde yapılacak olan Suriye Halkları Kongresi'e PYD'nin katılmayacağı ifade edildi.

Soçi'deki Kongre PYD'siz Yapılacak
Soçi'deki Kongre PYD'siz Yapılacak Akay
Bu içerik 312 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Soçi'de yapılacak Suriye Halkları Kongresi için şu ifadeleri verdi: "Yeni Suriye'de rejimin imzası olmamalı. Ulusal Diyalog Konferansı’nın tarihi noktasında Rus basını Şubat dedi ancak resmi ağızlardan bize yansıyan kongrenin tarihinin henüz kararlaştırılmadığıdır. Suriyeli Kürtlerin Suriye’nin geleceğine yönelik her siyasi girişimde yeri olmalı. Soçi’de de Suriyeli Kürtlerin meşru beklentilerini yansıtabilecek olanların katılmasında bir beis olmayacak. Tabi ki  PYD/YPG  ile bir bağlantısı olmayanların" diye belirtiler.

ABD'nin YPG Desteği

Bakanlık, ABD'nin YPG bağlantısı için şunu söyledi: "ABD yönetiminin ahenkli olarak davranmadığı bir gerçektir. Önceki yönetim döneminde de taahhütler verilmiş ve teknik düzeyde gerçekleştirilmemişti. Geçici iş birliği ne demek? Bu soruya verilen yanıt bizi tatmin etmekten çok uzak. Bizim için 1 saatlik işbirliği bile son derece zararlıdır" dedi.

ABD'nin YPG konusunda tam güvence vermediğini söyleyen Dışişleri Bakanlığı, ifadelerine şöyle devam etti: "Silahlar konusunda bilgi paylaşımı oluyor ancak bunun çok daha net bir paylaşım olması gerekir. Mesele, bu silah yardımının bize tehdit olarak geri dönmesidir. Bu geçici ortaklığın ne zaman biteceği konusunda bize söylenen net bir tarih yok. ABD, bölgeye giden tırların sınırlı bir kısmının PYD/YPG’ye gittiğini, önemli bir kısmının ise orada bulunan ABD birliklerinin ihtiyacı için gittiğini söylüyor."

 

 

Rusya Soçi Suriye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi