Türkiye 'Akıllı Kömür' Dönemine Geçiyor: Detaylar Açıklandı

Enerji Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin kömür açısından yeni bir döneme girdiğini belirterek bu dönemin adını da ‘Akıllı Kömür Dönemi’ olduğunu vurguladı.

Türkiye 'Akıllı Kömür' Dönemine Geçiyor: Detaylar Açıklandı
Türkiye 'Akıllı Kömür' Dönemine Geçiyor: Detaylar Açıklandı Orkun
Bu içerik 344 kez okundu.

Bakan Albayrak, Türkiye’nin bugünden itibaren akıllı kömür dönemine geçiş yaptığını ifade etti.

Katıldığı 2’inci Yerli Kömür Eylem Planı Çalıştayı’nda açıklamalar yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, geride kalan son iki yıl içerisinde uygulanmakta olan politika ve paydaşlar tarafından yapılan fikir alışverişleri neticesinde yeni bir yerli kömür stratejisinin belirlendiğini ifade ederek bu kapsamda yeni bir sürece girildiğini belirtti.

Mevcut stratejiler hakkında bilgiler veren Albayrak, kömür rezervi konusundan, elektrik üretimi safhasına kadar birçok alanda stratejilerin belirlendiğini ifade ederek bilim ve teknolojik yöntemlerin de aktif olarak kullanılacağını belirtti. Kömürün çıkarılma ve işlenmesi sürecinde akılcı stratejilerle hareket edileceğini kaydeden Bakan, dönemin adının bu yüzden ‘akıllı kömür’ olarak adlandırıldığını belirtti.

Söz konusu stratejilerin belirlenme noktasında son yıllarda izlenen politikaların etkisinin olduğunu belirten Bakan, bu kapsamda paydaşlardan gelen yorumların da değerlendirildiğini ve kömürden elektrik üretme konusunda istenen noktaya nasıl ulaşılabileceğine dair fikir alışverişlerinin yapıldığını kaydetti. Yapılan görüşme ve değerlendirmeler sonucunda stratejilerin ortaklaşa belirlendiği ifade edilirken, ilgili stratejinin yakın zamanda kamuoyu ile paylaşılacağını da hatırlattı.

Stratejinin şeffaf ve gayet açık bir yönetim anlayışı ile idare edileceğini belirten Bakan, bu kapsamda 3 temel yaklaşım bulunduğunu ve en önemlisinin de insan odaklı yaklaşım olduğunu sözlerine ekledi. Böylece insan olmadan hiçbir stratejinin dik durmasının mümkün olmayacağını belirten Bakan, Bakanlık tarafından uygulanacak olan her türlü stratejinin temel hedefinde insan olacağını kaydetti.

akıllı kömür enerji bakanlığı berat albayrak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu