AB, FETÖ'yü terör örgütü olarak görmediğini açıkladı

Türkiye'nin tam üye olmasa da önemli müttefikleri arasında yer aldığı Avrupa Birliği (AB), 15 Temmuz 2016 yılında hain darbe girişiminde bulunan FETÖ'yü terör örgütü olarak görmediğini açıkladı.

AB, FETÖ'yü terör örgütü olarak görmediğini açıkladı
AB, FETÖ'yü terör örgütü olarak görmediğini açıkladı Kerem Çelik
Bu içerik 381 kez okundu.

AB Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove, ele başılığını Fethullah Gülen'in yaptığı Fethullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması'nı (FETÖ/PDY) terör örgütü olarak görmediğini kaydetti.

AB ile ülkemiz arasında terörle mücadele kapsamında gerçekleştirilen yıllık diyalog oturumu için Başken Ankara'ya gelen Gilles de Kerchove, hükümet yetkilileri ile terörle mücadele çerçevesinde mevcut işbirliği, işbirliğini geliştirmenin yolları, yabancı uyruklu savaşçılar ve işbirliğini daha ileri boyutlara taşımak adına üzerinde çalışılması gereken yasal düzenlemeler doğrultusunda görüşmeler yaptı. Kerchove, "Temaslarımız sırasında, 'AB yeteri kadar adım atmıyor' gibi bize yardımcı olmayan eleştirileri bir kenara bırakıp terörle mücadele işbirliğimizde ilerleme sağlamamıza yardımcı olacak somut alanları belirlemeye çalıştık. Bize yardımcı olacak olan şey, PKK, DAEŞ, DHKP-C ve genel olarak terörle mücadelede daha etkin olabilmemiz için somut işbirliği alanlarını bulmak olacaktır" ifadelerini kullandı.

İki taraf arasında bir önceki terörle mücadele diyalog oturumunun geride kalan yıl hain darbe teşebbüsünden bir ay önce yapıldığını da hatırlatan Kerchove, Avrupa'nın FETÖ'ye nasıl bir gözle baktığıyla ilgili olarak ise, AB'nin FETÖ'yü bir terör örgütü olarak görmediğini ve topluluğun bu görüşünü de kısa bir tarihte değiştirmesinin de mümkün olmadığını belirtti. FETÖ konusunda Türk yetkililerinin söylediklerini ve kendilerine sunduklarını dikkatle dinlediklerini ifade eden Kerchove, iade ya da adli işbirliği taleplerini yerine getirecek tüm somut bilgileri inceleyerek, Europol kapsamında daha somut bir işbirliği geliştirebileceklerini söyledi.

Avrupa Birliği fetö Gilles de Kerchove
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu