Emlak Vergisi 2. Taksit Ödemesi Bugün Bitiyor

Senede iki kez ödenen emlak vergisinin, 2017 yılına ait ikinci taksidi 30 Kasım’da bitiyor. 1 Kasım itibariyle başlayan ikinci taksit ödemesi bugün mesai bitimine doğru sonlanacak. Daha sonra gecikme faizi uygulanacak.

Emlak Vergisi 2. Taksit Ödemesi Bugün Bitiyor
Emlak Vergisi 2. Taksit Ödemesi Bugün Bitiyor Akay
Bu içerik 337 kez okundu.

1 kasımda başlayan emlak vergisinin 2017 yılına ait ikinci taksit ödemeleri herkesi kapsamıyor. Herhangi bir geliri olmadığını ispat edenler, emekli, dul, yetim, gazi ve engelliler, gelir toplamı yıllık 30.000 lirayı geçmiyorsa emlak vergisi ödemiyor. Fakat, birden fazla evi olanlar bu haktan yararlanamıyor. 2017 yılının 2. taksidi 1 kasım'da başladı. Son ödeme 30 Kasım 2017 Perşembe mesai bitimine kadar. 2017 yılının ilk taksidi 1-31 Mayısta ödendi.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Bağlı olduğunuz belediyeye giderek ödeme yapabileceğiniz gibi, PTT havalesi ile veya e-belediye sistemiylede ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer mükellef, konut veya işyerini 2017'de almışsa emlek vergisi ödemiyor, sadece belediyede emlak işlemi yapıyor. 2017'de emlak alanların ilk ödemeleri 2018'de başlıyor. Yeni çıkan belediye kanununa göre, satın alınan emlakın ilk yılında vergi ödemesi gerçekleşmiyor.

Vergi ücreti arsa, arazi, mesken ve işyerleri için farklı oranlarda, vergi yılı içerisinde asgari rayiç değerler üzerinden tespit ediliyor. Büyükşehir belediyelerinde emlak oranı binde 4, diğer belediyelerde emlak oranı ise binde 2'dir.

Emlak vergisinde gecikme faizi aylık %1.40 olarak hesaplanıyor.

Emlak Vergisinden Muaf Olanlar:

1) Hiç geliri olmayan ev hanımları ve işsizler.

2) SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerin aylığından başka geliri olmayanlar ve bunların dul ve yetimleri.

3) Engelliler.

4) Gaziler.

5) Şehitlerin dul ve yetimleri.

Emlak Vergisi Belediye Mükellef
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi