Yıllar Sonra O Gerçek Ortaya Çıktı

Yeti efsanesi yıllar sonra yıkıldı. Bilim insanları farklı coğrafya ve kültürde de bilinen Dağ adamı, “Yeti, Kocaayak” gibi adlarla anılan bu yaratığın yarı insan değil ayı olduğunu söyledi.

Yıllar Sonra O Gerçek Ortaya Çıktı
Yıllar Sonra O Gerçek Ortaya Çıktı Beyza
Bu içerik 341 kez okundu.

Bilim insanlarının araştırmalarına göre, Nepal Kültüründe ki “Yeti” isimli efsanevi  yaratığın bir yarı insan değil hatta ayı olduğunu açıkladı. Bu konu ile ilgili bazı dergilerde de yayımlanan çalışma kapsamında efsanevi yaratığın olduğu düşünülen saç, diş ve kemik kalıntılarına DNA testi yapan bilim insanları sonuçlar doğrultusunda Asya kara ayısı, kahverengi Tibet ayısı ve kahverengi Himalaya ayısının olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırma ekibinin başında bulunan Charlotte Lindqvist’in yaptığı açıklamalara göre; “Bulgularımız, Yeti Efsanesinin biyolojik temelinin yerel olan ayı çeşitlerine ait olduğunu gösteriyor. Açıkça ifade ediliyor ki, efsanenin büyük bir bölümünün ayılarla bağlantılı” ifadelerini aktardı.

Yapılan tüm araştırmalar ve testler sonucunda 9 kalıntıdan 8 i nin eşleştiği söylenildi. New York Eyalet Üniversitesi Biyoloji Bilimi Doçenti Lindqvist, Oxford Üniversitesi tarafından 5 sene önce yapılan ve Yeti’ lerin bilinemeyen bir ayı türüne ait olduğunu ileri süren çalışmalarının sonuçlarının güvenilir olmadığını belirtti. Yukarı da da belirttiğimiz gibi araştırmaların sonucunda bulunan varsayılan 9 kalıntının incelendiğini ifade eden Lindqvist, “ 8 i bugün bölgede yaşamakta olan yerel ayı türleriyle eşleşti.  Çalışmalarla birlikte cevaplanamayan bir çok soruların cevaplarını bulduklarının altını çizen bilim insanlarının buldukları bilimsel bulgulara rağmen bu efsanenin yaşamaya devam edeceğini aktarıd.

 

 

 

efsane Newyork Bilim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor