SGK’dan Çalışanlara Erken Emeklilik Müjdesi

Çalışan kişilerin bir çoğu çalıştıkları yerde sigortalarının başlamamasından rahatsız. Bu nedenle yasa, primi eksik ödenmiş olana ya da sigortası yaptırılmamış olana “hizmet tespit davası” açabilme hakkı tanımaktadır.

SGK’dan Çalışanlara Erken Emeklilik Müjdesi
SGK’dan Çalışanlara Erken Emeklilik Müjdesi Beyza
Bu içerik 565 kez okundu.

Türkiye İstatistik Kurum’unun açıklamış olduğu verilerin sonucuna göre çalışan kişilerin yüzde 35.2 si kayıt dışı görünmektedir. Bu rakam hesaplanıldığında 10 milyon kişinin sigortasız çalıştığı ortaya çıkıyor. Sigortasız olarak çalışılan bu süreçte işveren SGK’ ya kişi adına giriş bildirgesi vermiyor. E bu durum sonucunda da prim yatmıyor ya da eksik yatıyor. Aynı şekilde asgari ücret üzerinden yatırılan primlerde bulunmaktadır.

Bu nedenle çıkarılan yasa ile birlikte primi eksik ödenen ya da hiç ödenmeyen kişiler için “hizmet tespit davası” açılma hakkı veriliyor. Getirilen bu hak sayesinde binlerce kişi emeklilik süresini daha erkene çekebilme hakkını elde edecek. Bununla beraber Yargıtay’ da SGK’ yı değil işçiyi haklı bulmayı tercih ediyor. Çalışan kişiler sigortasız çalışarak geçirmiş ise bu sürenin son yılından itibaren baz alınarak 5 yıl içerisinde “hizmet tespit davası” açmalı. Eğer çalışan hayatta değilse de hak sahipleri bu davayı açabilmektedir.

Eğer ki elinizde sağlam belgeler, şahitler bulunuyor ise “iş mahkemesine” gidip mutlaka tespit davası açmak için başvurun. Hizmet tespit davası açabilmeniz için delil olarak kullanılabilecek durumlar; SGK işyeri dosyası, sigortalının işyeri sicil dosyası, işverenin mesleki kuruluş kaydı, ücret bordroları gibi evrakların elinizde bulunması gerekir.

emeklilik SGK dava
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu