İran, Bulgaristan Başbakanının Uçağına İzin Vermedi

İran yönetimi, Bulgaristan başbakanının uçağına hava sahasını açmadı. Türkiye hemen devreye girdi.

İran, Bulgaristan Başbakanının Uçağına İzin Vermedi
İran, Bulgaristan Başbakanının Uçağına İzin Vermedi Beyza
Bu içerik 251 kez okundu.

Bulgaristan başbakanı Suudi Arabistan’ı ziyaret etmek için uçağına bindi. Ama Riyad yönetimiyle arasında sorun olan İran, hava sahasını Bulgaristan başbakanı Boyko Borissov'un uçağına açmadı. Yaşanılan büyük kriz sonucunda Türkiye hemen devreye girdi. Bulgaristan başbakanının Türkiye üzerinden Irak yönüne oradan da Suudi Arabistan’a gitmesi sağlandı.

Ortadoğu’da sürekli gerilim tırmanıyor ve bu gerilimler tüm ülkeleri etkiliyor. Bulgaristan başbakanı İran üzerinden Riyad’a geçmeyi planlıyordu. İran ile Suudi Arabistan arasında yaşanılan gerginlikler neticesinde İran yönetimi Bulgaristan başbakanının kendi hava sahasını kullanmasını istemedi. Bunun üzerine uçak hemen yön değiştirdi. Türkiye’nin bu krizde devreye girmesiyle birlikte uçak yönünü Türkiye üzerinden Irak’a çevirdi.

Uçak Irak üzerinden, Suudi Arabistan’a geçiş yaptı. Bulgaristan başbakanının yapmış olduğu bu ziyaret bir ilki de içeriyor. Bulgaristan başbakanı Boyko Borissov’dan önce hiçbir Bulgaristan başbakanı Suudi Arabistan’ı ziyaret etmemişti. Bulgaristan alınan kararla birlikte 6 aylık bir sürede Avrupa Birliği’nin başkanlığını yürütecek.

Uçakta yaşanılan kriz Bulgaristan Dışişleri tarafından dile getirildi. Bu olayın ardından yapılan açıklamada İran yönetiminin kararını son dakikada değiştirdiğini ve daha önce İran yönetiminden böyle bir uyarı almadıklarını belirtti. Uçakta kendisi de bizzat bulunan Bulgaristan Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva İran’nın Bulgaristan büyükelçisine nota verdiğini açıklamalarında belirtti. Tüm bu olaylar gelişirken İran tarafından olaya dair herhangi bir açıklama gelmedi. Bu yaşanılanların tamamen İran ile Riyad yönetimi arasındaki gerginlikten ortaya çıktığı da belirtilenler arasında yer alıyor. 

İran Ortadoğu Suudi Arabistan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi