Sigara Kullananlar Kanseri Göze Alsın

Uzmanlar sigara kullanan kişilerde gırtlak kanserine yakalanılması durumunda, bunun yanında akciğer kanserine yakalanma ihtimalinin de yüzde 10 kadar artış göstereceğini söylüyor.

Sigara Kullananlar Kanseri Göze Alsın
Sigara Kullananlar Kanseri Göze Alsın Beyza
Bu içerik 864 kez okundu.

Yapılan araştırmalar sonucunda akciğer kanserinin kanser türleri arasında ki en ölümcül olan kanser olduğu belirtildi. Genele bakıldığı zaman erkeklerde daha çok görülüp, kadınlarda ise giderek görülme oranı artmaktadır.

Akciğer kanserinde bir yıl içersinde bakılan artış 0,5 iken, sadece kadın cinsiyette ise oran yıllık 4 tür. Kafamızı çevirip gelişmiş ülkelere baktığımız zaman ise kanserden ölümlerin yaklaşık yüzde 35 gibi bir oranı akciğer kanseri neden oluyorken, son yıllara baktığımızda ise sigara kullanımında azalma ya da akciğere temas eden zararlı maddelerin kullanımının azalması ile bu oran yüzde 25-28 lere doğru inmiştir.

Ülkemizde erkeklerin yüzde 65 i, kadınların da yüzde 25’ sigara içmektedir. Bu kanser türünün bronş denilen akciğer organının derinliklerine kadar inmekte olan hava yollarının yüzey duvarlarını oluşturan hücrelerin yapılarında olan bir takım değişiklikler sonucunda meydana gelmektedir.

Vücutta bulunan bu hücreler yapılarında bulunan kanser genlerini ve kanser etkileyici zararlı dış etkenler ile (özellikle bronşlara kadar inmiş olan kirli hava- toz- sigara dumanı- soba- kimyasal etkenler vb.) ile kendi olağan yapılarını değiştirerek kanser hücrelerine dönüşebilmektedir.

İnsan vücudunda da günlük hayat içerisinde sürekli olarak yeni kanser hücresi oluşur, fakat kişinin bağışıklık sistemi bu bozulmaya başlayan hücreleri fark eder ve yok eder. Fakat bozulmuş hücre sayısı vücutta artarsa bağışıklık hücreleri sayı ya da etkinlik olarak yetersiz kalacak olursa tek bir hücrenin dahi kanserleşerek gelişmesi ve artması ile büyük tümöral kitlelere yol açabilir.

sağlık kanser sigara
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu