Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Tarafından İki Mahkemeye Yetki

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) son zamanlarda herkesin beklediği OHAL Komisyon’unun kararlarına karşı dava açılabilecek mahkemeleri netleştirdi.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Tarafından İki Mahkemeye Yetki
Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Tarafından İki Mahkemeye Yetki Beyza
Bu içerik 821 kez okundu.

Şimdi çıkan son dakika haberi ile birlikte Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), iki mahkemeyi Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyon’unun vermiş olduğu kararlar doğrultusunda kararların iptaline ilişkin açılacak davalara bakmakla yükümlü kıldı.

Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK) nın internet sayfasında yayınlamış olduğu habere göre yetkili mahkeme, Ankara’ da 19. ve 20. İdare Mahkemeleri olarak belirtildi.

Belirtilmiş olan bu mahkemelerin alanına giren davalar olarakta meslekten ihraç edilenler, kapatılan okul, dernek, vakıf, TV ya da radyo kanalları gibi kurum ve kuruluşlara karşı yapılacak olan başvuruları değerlendirmeye alırken Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun vermiş olduğu kararlara ilişkin iptal ve itiraz davalarına bakmak ile yetkilendirdi.

Aynı zamanda Resmi Gazete’ de yürürlüğe giren “Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyon’unun Çalışmasına İlişkin Usul ve Esaslar” konulu tebliğinde “Komisyonun vermiş olduğu kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren 60 iş günü içerisinde 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) 11 ve ek 1’inci maddesinde belirtilmiş olan kurum ya da kuruluşların kararlarına karşı Hakimler ve Savcılar kurulunca belirtilmiş olan yerlerde iptal davası açılabilir".

Verilen bu kararlar ile birlikte bu davalarda Başbakanlığa ya da Komisyona husumet yöneltilemez hükmüne de yer verilmişti.

 

HSK mahkeme hukuk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi